Berlin Kurnaz'ın 2002'de Serbest Bırakılması Teklifini Geri Çevirmiş

Berlin Kurnaz'ın 2002'de Serbest Bırakılması Teklifini Geri Çevirmiş

Avrupa Parlamentosu Araştırma Komisyonu, ABD'nin Guantanamo Üssü'nde Tutuklu Bulunan Almanya Doğumlu Türk Vatandaşı Murat Kurnaz'ı Serbest Bırakma Teklifinin 2002 Yılında Berlin Hükümeti Tarafından Geri Çevrildiğini Açıkladı.

Berlin Kurnaz'ın 2002'de Serbest Bırakılması Teklifini Geri Çevirmiş

Avrupa Parlamentosu Araştırma Komisyonu, ABD'nin Guantanamo Üssü'nde tutuklu bulunan Almanya doğumlu Türk vatandaşı Murat Kurnaz'ı serbest bırakma teklifinin 2002 yılında Berlin hükümeti tarafından geri çevrildiğini açıkladı.

ABD'nin Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın terör şüphelilerini Guantanamo üssüne taşıdığı gizli uçuşlar hakkında nihai raporunu hazırlayan araştırma komisyonu, "Güvenilir kurumsal bilgilere göre, Alman hükümeti, ABD'nin Murat Kurnaz'ın Guantanamo'dan serbest bırakılması için 2002 yılında yaptığı teklifi kabul etmedi" dedi.

Raporda ayrıca, Murat Kurnaz'ın terörizm konusunda herhangi bir risk oluşturmadığına vurgu yapıldı. Eski Başbakan Gerhard Schröder hükümeti, 2006 Ağustos ayında serbest bırakılan Murat Kurnaz'ı Guantanamo'da 'kaderiyle başbaşa bırakmakla' suçlanıyordu.

Alman milletvekilleri 16 Ocak Salı günü, mevcut hükümette Dışişleri Bakanı olan Frank-Walter Steinmeier dahil Sosyal Demokratlar ve Yeşiller'den oluşan Schröder hükümetini bu konuda elinden geleni yapmamakla suçlamıştı. Eski hükümet döneminde Başbakanlık Müsteşarı sıfatıyla istihbarat birimlerinin koordinasyonundan sorumlu olan Steinmeier ise, Alman hükümetinin Kurnaz'ın serbest bırakılması için yıllarca ABD ve Türkiye ile birlikte çalıştığını kaydetti.

Steinmeier, ABD'nin yaptığı teklifi işaret ederek, "Böyle resmi bir teklif hakkında bilgi sahibi değilim" diye konuştu.

(AFP-İB-İB-RO-D)

Kaynak: İHA