Berlin Giresunlular Kültür ve Dayanışma Derneği'nden Açıklama

Berlin Giresunlular Kültür ve Dayanışma Derneği'nden Açıklama

Berlin Giresunlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Eşref Çevik, Dernek ve Yöneticilerle İlgili Son Zamanlarda Basında Çıkan Haberlerin Asılsız Olduğunu, Maksatlı Olarak Derneğin Yıpratılmaya Çalışıldığını Söyledi.

Berlin Giresunlular Kültür ve Dayanışma Derneği'nden Açıklama

Berlin Giresunlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Eşref Çevik, dernek ve yöneticilerle ilgili son zamanlarda basında çıkan haberlerin asılsız olduğunu, maksatlı olarak derneğin yıpratılmaya çalışıldığını söyledi.

7 yıldır Berlin Giresunlular Kültür ve Dayanışma Derneği'nin başkanlığını yapan Kurucu Başkan Şevki Şensoy, dernekle ilgili iddiaların yersiz olduğunu söyledi. Şensoy, "8.10.06'da yapılan genel kurulumuzun, aslına uygun yapılmadığını iddia eden bir şahıs, 8.01.07'de bizi şikayet etti. Dolayısıyla gerek bana, gerek Eşref Bey'e ve diğer üyelere, dernekte neden huzursuzluk yaşanıyor diye İstanbul'dan telefonlar geliyor. Biz de gerçekleri kamuoyu ile paylaşmak için böyle bir basın toplantısı düzenlemeyi

kararlaştırdık. Şuanki dernek yönetiminin meşru olmadığı iddia ediliyor. Ancak mahkemeye taşınan iddia geri çevrilmiş ve yönetimin meşruiyeti kabul edilmiştir" dedi.

Dernek Başkanı Eşref Çevik ise, "Derneğimizle ilgili 2 aydır gerçekle alakası olmayan bazı haberler yayınlanıyor. 4 Kasım'da Berlin Türk Cemaati'nde (BTC) yapılan genel seçime ben ve arkadaşım Mustafa Karahan delege olarak katıldık. Bizi şikayet eden eski başkan Tacettin Yatkın, seçim sonrası basına asılsız demeçlerde bulundu. Bizim, mahkemece iptal edilen bir dernek olduğumuzu ve BTC seçimlerine katılmamızın yasadışı olduğunu iddia etti. Bu iddialar asılsızdır. Biz 13 yıllık geçmişi olan bir derneğiz.

Mahkeme kararı ise saptırılıyor. Mahkeme bizi onayladı. Bu bilgileri, sizlerin aracılığı ile kamuoyuyla paylaşırız" diye konuştu.

TGB Başkanı Bekir Yılmaz ise, BTC'ye üye olan Giresun Derneği'nin, Berlin Asli Mahkemesi tarafından da onaylanmasını sevindirici bulduğunu söyledi. Yılmaz, "Bugüne kadar basında çıkan haberler BTC olarak bizleri de üzmüştür. Fakat gelinen noktada, dernek yönetiminin mahkeme tarafından onaylanması bizleri sevindirmiştir. İtiraz konusu olan Giresun Derneği'nin delegeleri tescillendikten sonra, BTC seçimleri ile ilgili itirazlar da ortadan kalkmış durumda. Gerekli girişimler yapıldıktan sonra, perşembe veya

cuma günü BTC yönetiminin mahkeme tarafından tescilleneceğini ümit ediyoruz. Bu sayede genel kurulun yeniden yapılmasına gerek kalmayacaktır" dedi.

Basın toplantısında derneğin kurucu üyelerinden Mehmet Kuloğlu, Ali Orhan, Mustafa Karahan, Metin Emanet, Zübeyde Ok, Sebinik Uzun da hazır bulundu.

(SE-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA