Berlin'de Eşcinseller Geçidi

Almanya'nın Başkenti Berlin'de Geleneksel "Christopher Street Day" Geçidinde Yüz Binlerce Eşcinselin Yürüdü.

Berlin'de Eşcinseller Geçidi

Almanya'nın Başkenti Berlin'de geleneksel "Christopher Street Day" geçidinde yüz binlerce eşcinselin yürüdü.

Başkent Berlin'in kalbi olarak bilinen Kurfürstendamm Caddesi'nde yüzlerce geçit arabası eşliğinde yürüyen eşcinseller, bu yıl yürüyüşte iş bulma isteklerini öne çıkardı. Yaklaşık 500 bin kişinin izlediği müzik eşliğindeki geçit, zaman zaman yağan yağmura rağmen kesintiye uğramadı. Süslü ve ilgi uyandıran giysileriyle eşcinseller, geçit sırasında eşleriyle yakınlaşma sahneleri de sergiledi. "Çeşitlilik, iş arıyor" düşüncesini öne çıkaran eşcinseller, "Aşk hayattır", "Sevgini özgürce ara", "Korkma,

yakınlaş" benzeri pankartlar da taşıdı. Çok sayıda sanatçı ve politikacının da katıldığı geçit, Berlin'in önemli sembollerinden birisi olan Zafer Anıtı'nda sona erdi. Geçide katılan eşcinsel Emir, eşcinselliği ile gurur duyduğunu ve Christopher Street Day'in eşcinsellerin bayramı olduğunu söyledi. Emir, "Bugün çok mutluyum. Herkesin aynı mutluluğu bizimle paylaşmasını diliyorum. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Berlin Eşcinseller Geçidi müthiş hareketli ve güzel geçiyor" dedi.

Christopher Street Day Berlin'de her yıl Haziran sonlarında ya da Temmuz ayının başında kutlanıyor. Eşcinseller geçidi ilk kez ABD'de New York'ta yapıldı. 1969 yılındaki geçit, eşcinsellerin polisle çatışmasının ardından geleneksel hale dönüştü.

(SE-OYK-OYK-D)

Kaynak: İHA