Berlin: Almanya Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı'ndan Açıklamalar

Berlin: Almanya Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı'ndan Açıklamalar

Almanya Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer, Almanya'da Yaşayan Türk Geçlerinin Eğitim Durumunun Zannedilen de Kötü Olduğunu Belirterek, Durumun Her Geçen Gün Kötüye Gitmesinden Endişe Ettiklerini İfade Etti.

Berlin: Almanya Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı'ndan Açıklamalar

Almanya Uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer, Almanya'da yaşayan Türk geçlerinin eğitim durumunun zannedilen de kötü olduğunu belirterek, durumun her geçen gün kötüye gitmesinden endişe ettiklerini ifade etti.

Almanya'nın federal düzeydeki ilk Uyumdan sorumlu Bakanı Maria Böhmer, İHA'ya açıklamalarda bulundu. Almanya'da yaşayan göçmenlerin yeteri adar Almanca bilmediğini ifade eden Böhmer, Almanca öğrenmenin önemine işaret etti. Göçmen çocukların yuvaya gitmediği için Almanca bilgilerinin zayıf olduğunu ifade eden Uyumdan Sorumlu Bakan, "60 bine yakın göçmen kökenli gencin meslek eğitim yeri bulamaması da Almancalarının zayıf olmasında tabi ki etkili. Maalesef bu durum, endişe verici boyutta. Ancak bunu ortadan kaldırmak için bir önlemler paketi hazırladık. Göçmen gençlerin meslek eğitimi durumu eskisine kıyasla daha da kötüleşti. Bunun nedenleri üzerinde konuşmalı ve somut adımlar atmalıyız. Yabancı kökenli gençlerin yüzde 40'ı kalifiye eleman olamamış durumda, bu da işsizliği önceden programlıyor. Bunun böyle devam edemez, zira bu gençler aynı zamanda yetenekli gençler" dedi.

İşverenlerden göçmen kökenli gençler için daha fazla meslek eğitim alanı oluşturmalarını ve bu alanda hükümetle sıkı bir işbirliğine girmelerini isteyen Bakan Böhmer, "300 bin göçmen kökenli işveren, 2010 yılına dek, 10 bin meslek eğitim alanı açacaklarına söz verdi. Hükümetle işverenler arasında imzalanan Meslek Eğitimi Paktı'nda ise göçmen kökenli gençlere meslek eğitim yeri bulmada ortak çalışma öne çıktı. Tabii bu konularda velilerle dayanışma da önemli. Göçmen gençlere meslek eğitimi öncesi danışmanlık hizmeti vermek de diğer bir hedefimiz" şeklinde konuştu.