Berlin: Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Bae Dışişleri Bakanı Nahyan ile Görüştü

Berlin: Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Bae Dışişleri Bakanı Nahyan ile Görüştü

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Birleşik Arap Emirlikleri (Bae) Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayed El Nahyan ile Berlin'de Buluştu.

Berlin: Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Bae Dışişleri Bakanı Nahyan ile Görüştü

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayed El Nahyan ile Berlin'de buluştu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı binasında görüşen BAE Dışişleri Bakanı Nahyan ile Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, daha sonra BAE'nin başkent Berlin'deki büyükelçiliğinde ikinci defa bir araya geldi. Körfez ülkeleriyle Almanya arasında İşbirliği Konseyi Kültür Günleri kapsamında burada bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte bir konuşma yapan Steinmeier, Almanya ile BAE arasındaki ilişkilerin çok iyi yönde olduğunu kaydetti. Özellikle ekonomik ilişkilerin giderek arttığına dikkat çekerek, bunun devam etmesi gerektiğini söyledi. Steinmeier, ayrıca, meslektaşı Nahyan ile bu yıl 4 kez bir araya geldiklerine de vurgu yaptı. Söz konusu kültürel içerikli konferansın, Almanya ve Arap ülkeleri arasındaki kültürel alışverişin de bir göstergesi olduğunu kaydeden Steinmeier, "Bu etkinliğin Berlin'de yapılması ve meslektaşım Nahyan ile bir araya geldiğim için son derece sevinçliyim. Onu Almanya'da yeniden ağırlamaktan mutluluk duyuyorum" dedi.

Steinmeier, Danimarka'da patlak veren karikatür krizinin sona ermesiyle Papa 16. Benedict'in Almanya'da Hz. Muhammed için sarf ettiği sözlerin yanlış algılanmasından doğan gerginliğin de sona ermesinin sevindirici olduğuna dikkat çekti.

Etkinliğe başta Almanya eski İçişleri Bakanı Otto Schily olmak üzere çok sayıda Alman ve Arap davetli katıldı.