Berlin: Almanya'da Ebeveyn Parasının Arttırılması Doğumları Geciktirdi

Berlin: Almanya'da Ebeveyn Parasının Arttırılması Doğumları Geciktirdi

Almanya Hükümeti Aldığı Karar Doğrultusunda 2007 Yılından İtibaren Geçerli Olmak Üzere Yeni Doğan Bebek Sahibi Ailelere Verilen Yardımları Artırdı.

Berlin: Almanya'da Ebeveyn Parasının Arttırılması Doğumları Geciktirdi

Almanya hükümeti aldığı karar doğrultusunda 2007 yılından itibaren geçerli olmak üzere yeni doğan bebek sahibi ailelere verilen yardımları artırdı.

Almanya'da 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren yeni doğan bebeklerin anne-babalarına verilecek olan hükümet yardımları arttırıldı. Doğum oranının düşük olduğu Almanya'da nüfusun giderek azalması ekonominin geleceği için ciddi bir endişe kaynağı. Alman hükümeti çocuk sahibi olmayı özendirmek için anne-babalara yapılan para yardımlarını artırmaya karar verdi. 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren doğan çocuklar için, 33 bin dolara varan mali teşvikler yürürlüğe girecek. Almanya'da doğum oranı, kadın başına 1.37 bebek olarak hesaplanıyor. Oysa nüfusun şu anki oranının korunabilmesi için bu rakamın en az 2.1 olması lazım. Hükümetten bir yetkilinin ifadesiyle, 'ülkenin ışıkları teker teker sönüyor'. Bugüne değin yürürlükte olan yasa, bebeği olan bir çifte 2 yıl boyunca toplam 10 bin dolara yakın para ödenmesine imkan sağlıyordu. 2007 yılından sonra doğacak bebeklerin anne-babalarıysa bir yıl boyunca maaşlarının üçte ikisini aşkın bir para alabilecek.

Doktorlar sık sık uyarılar yayınlayarak, hamileliğin son günlerinde olan kadınların doğumu geciktirmek için ilaç alma gibi yollara başvurmaması gerektiğini, çünkü anne adaylarının bu şekilde hem kendilerine hem de bebeğe zarar verebileceğini söylüyor. Protestan Kilisesi'nden bir dini lider, aşırı bürokratik olmakla eleştirdiği hükümete, "Noel'in bayram ve kutlama ruhuna uygun davranın, tarih konusunda daha esnek olun" çağrısında bulundu.