Berlin: Almanya'da Başörtü Araştırması

Berlin: Almanya'da Başörtü Araştırması

Almanya'da 1 Yıl Önce Başlatılan Araştırmanın Sonuçlarına Göre, Ülkede Başörtüsü Takan Kadınların Yüzde 90'ının Siyasi Amaç Taşımadığı Tespit Edildi.

Berlin: Almanya'da Başörtü Araştırması

Almanya'da 1 yıl önce başlatılan araştırmanın sonuçlarına göre, ülkede başörtüsü takan kadınların yüzde 90'ının siyasi amaç taşımadığı tespit edildi.

Başkent Berlin'de açıklanan araştırmada sözkonusu kadınların, başlarını dini vecibelerini yerine getirmek için örttükleri tespit edildi. Alman Hıristiyan Demokrat Birliği'ne (CDU) yakınlığıyla tanınan Konrad Adeneuer Vakfı, araştırmayı, Müslüman kadınları Alman toplumuna daha iyi tanıtmak amacıyla yaptı. Konrad Adeneuer Vakfı, başörtüsü araştırmasını yaklaşık 1 yıl önce başlattı. Vakfın Genel Sekreteri Christoph Kannengieser, başörtüsü kullananların siyasi bir amaç taşımadıklarının saptandığı üzerinde durdu. Bunun beklenilmeyen ve çarpıcı bir sonuç olduğunu ifade eden Kannengieser, Almanya'da çoğunlukla aksi inancın hakim olduğunu vurguladı. Kannengieser ayrıca, başörtülü kadınlar Almanya resminde önemli bir yere sahip olsalar da, toplumda dışlanmaya maruz kaldıklarını belirtti. CDU'nun bir kanadı olan Türk Alman Forumu Başkanı Bülent Arslan ise, 315 başörtülü kadın arasında yapılan araştırmanın başörtülü kadınlar tarafından yürütüldüğünü, kapsamlı bir soru katalogunun araştırmayı geniş boyutlu bir hale getirdiğini de kaydetti. Kadınların yüzde 90'dan fazlasının, başörtüsünü dini inançları nedeniyle taktıklarını aktaran Arslan, bu konuda geç kalındığına dikkat çekti. Ayrıca bu sonucun Almanya'da Müslümanlara yaklaşımı olumlu yönde etkileyeceğini vurguladı.

Araştırmaya katılanların yüzde 43'ü lise ya da yüksek okul mezunu iken, yüzde 25'lik bir oranı ilkokul mezunu ve diploması olmayanlar teşkil ediyor. Yüzde 46'sı Türkiye'deki akrabalarına çok sıkı bağlı iken, sadece yüzde 2'lik bir grubun hiç bağı olmadığı saptanıyor. Başörtüsü takan kadınların yüzde 50'sinin en yakın 5 kız arkadaşı Türk olmasına rağmen, yüzde 1'nin Alman olduğu ortaya çıkıyor. Yüzde 75'i boş zamanlarda Türkçe konuşurken, bu oran Almanca'da yüksekokul mezunu olanlarda yüzde 33'e, daha düşük eğitimlilerde ise yüzde 5'lere dek düşüyor. Başörtü takılmasında ailenin baba, ağabey gibi erkek bireyleri ortalama yüzde 80'lere varan oranda hiçbir rol oynamıyor. Ayrıca bu gruba dahil olanların yüzde 95'i, sosyal yaşantılarını en azından başörtüsü takmayanlar gibi sürdürmek istiyor. Araştırmada başörtü takanların yüzde 75'inin kendilerini Almanya'dan daha fazla Türkiye'ye yakın hissettikleri de ifade ediliyor. Resmi verilere göre Almanya'da yaşayan 3.2 milyon Müslüman'ın 2.5 milyonunu Türkler oluşturuyor.

Kaynak: İHA