Berlin: Almanya Cumhurbaşkanı Köhler'in Berlin Konuşması

Berlin: Almanya Cumhurbaşkanı Köhler'in Berlin Konuşması

Almanya'da Türkler'in Yoğun Olarak Yaşadığı Neukölln İlçesi'nde Bulunan Kepler Okulu'nda Geleneksel Berlin Konuşmasını Yapan Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Müslüman Çocuk ve Gençlerin Almanya'da Rahat Olmalarını İstedi.

Berlin: Almanya Cumhurbaşkanı Köhler'in Berlin Konuşması

Almanya'da Türkler'in yoğun olarak yaşadığı Neukölln İlçesi'nde bulunan Kepler Okulu'nda Geleneksel Berlin konuşmasını yapan Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Müslüman çocuk ve gençlerin Almanya'da rahat olmalarını istedi.

1997 yılından bu yana, Berlin konuşması dönemin cumhurbaşkanlarınca 'halka sesleniş' biçimine dönüştü ve büyük önem taşır hale geldi. Konuşmanın yapılacağı mekan bizzat cumhurbaşkanınca seçildi. Yüzde 65.7'si yabancı kökenli 300 çocuğun öğrenim gördüğü Kepler Okulu, Almanya'da rejisör Detlef Buck'un Knallhart filmiyle de gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Köhler, Almanya'da 2005 yılı itibariyle 80 bin çocuğun okuldan diplomasız ayrıldığını, 30 bin gencin de yeterli meslek eğitim yeri olmadığı için açıkta kaldığına vurgu yaptı. Köhler, Almanya'da yüksek okul mezunlarının sayısındaki düşüşe de dikkat çekti. Öğrenim şansının yaşam şansıyla eş değer olduğunu kaydeden Köhler, bunun farklı kökene ait olanlarda değişime uğramaması gerektiğini, bu temel verilerden hareketle çalışılmasının zorunluluğundan söz etti. Köhler, kişiliğin oluşmasından, dünyaya bakış açısındaki derinliğe dek eğitimin önemli olduğunu aktardı. Almanya'da 15 milyonun üzerinde yabancı kökenli vatandaşın yaşadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Köhler, birkaç yıla kadar büyük kentlerde yaşayanların yüzde 40'ının göçmen kökenli olacağını hatırlattı.

Zorunlu ve ücretsiz okul öncesi eğitimden yana olduğunu hatırlatan Köhler, okullarda İslam'ın din dersinde okutulmasından yana olduğunu aktardı. Köhler, "İslam din dersleri çok önemli. Ben burada özellikle, İslam Dini mensubu olan çocuklarımızın ve gençlerimizin Almanya'da yaşamaktan memnuniyet duymalarını istiyorum" dedi. Türklerin eşit eğitim şansına sahip olmasının önemi üzerinde duran Köhler, "Almanca bilgisi ve çocukların okulda başarılı olmaları birbirine bağlı olan noktalardır. Bu da, çocuklarının okulda başarılı olmasını dileyen velilerin, onlarla Almanca konuşmaları anlamına geliyor" diye konuştu.

Topluma uyum sağlamanın temelinde de Almanca'ya ağırlık verilmesi gerektiğini anlatan Köhler, göçmenlere iyi bir eğitim olanağı tanınmasının zorunlu olduğunu belirtti.

Yabancıların işsizlik sorununa da değinen Cumhurbaşkanı Köhler, "Yabancılar arasındaki işsizlik oranı, Almanlar'dan 2 kat daha fazla. Birlikte yaşam ve ekonomik başarıyı yakalamamız için bu durum pek de iyi bir ön koşul oluşturmuyor. Uyum konusunda göçmenler kadar Almanlar'ın da çaba sarf etmesi gerekiyor" açıklamasını yaptı. Eğitimde önderlerin önemi üzerinde de duran Köhler, eğitimin aile içinde başladığına dikkat çekti.

Berlin Belediye Başkanı Klaus Wowereit ise, Köhler'in İslam Dini dersleri ile ilgili görüşlerine katıldığını, bu konuda anayasanın izin verdiğine dikkat çekti. Wowereit, "Anayasamız, her bireye dinini öğrenme ve dininin vecibelerini yerine getirme fırsatı tanıyor. Bu nedenle din dersleri de tüm dinler için eşit koşullarda icra edilmek mecburiyetinde. Bu, Cumhurbaşkanı Köhler'den İslam inancını taşıyan kişilere bir atıf" dedi.

Eğitim senatörü Klaus Böger ise, Cumhurbaşkanı Köhler'in göçmenlerle ilgili konuşmasını desteklediğini belirtti. Böger, "Berlin'de 0-6 yaş grubu çocukların yüzde 44'ü Alman kökenli olmayan çocuklar. Ben Federal Meclis'te yaptığım konuşmada, bu çocukların bizim çocuklarımız ve bizim geleceğimiz olduğunu söyledim. Bu çocukların velilerini de kazanmamız lazım. Bunun yolu da Almanca öğrenmekten geçiyor" dedi.