Berlin: AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Rehn Almanya'da

Berlin: AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Rehn Almanya'da

Almanya'nın Başkenti Berlin'de Temaslarda Bulunan Avrupa Birliği (AB) Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye'nin AB Sürecinde Hızının Azaldığını Söyledi.

Berlin: AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Rehn Almanya'da

Almanya'nın başkenti Berlin'de temaslarda bulunan Avrupa Birliği (AB) Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye'nin AB sürecinde hızının azaldığını söyledi.

Almanya'nın Federal Meclis AB Komisyonu'na katılan Rehn, daha sonra Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ile bir araya geldi. Ortak bir basın toplantısı düzenleyen her iki politikacı, AB'nin durumunu değerlendirdi. Rehn, "İlerleme raporunun yayınlanacağı 8 Kasım'dan önce Türkiye'nin AB yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmesi gerekiyor. Bu tarihe çok bir zaman kalmadı. Müzakerlere başlamadan önce Türkiye hızla reformlar yaptı. Bu hızlı reform sürecinde yavaşlama gözlemleniyor. Biz AB olarak elbette daha önceki yıllarda varılan aşama ve çabayı dikkate alıyoruz. AB'nin Türkiye'ye karşı sorumlukları mevcut ve biz bunun unutulmasını istemiyoruz. Ancak Türkiye'nin yeniden hızlanması gerekiyor" dedi.

Müzakerelerde ilerleme sağlanmasını temenni ettiklerini de aktaran Rehn, bunun yapısal reformlarla ilişkili olduğunu aktardı. Kıbrıs konusunu da değinen Rehn, Türkiye'nin limanlarını Kıbrıs Rum kesimine açmasının şart olduğunu belirtti. Türkiye'nin stratejik önemi olan bir ülke olduğunu ifade eden Rehn, Lübnan'a asker göndermenin bunu belirgin hale getirdiğine de dikkat çekti. Rehn, müzakerelerin amacının tam üyelik olduğunu da sözlerine ekledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier ise, "Türkiye Ankara protokolünü imzalamalı, Kıbrıs'ın uçak ve gemilerine limanlarını açmalı. Ancak ne yazık ki protokol henüz imzalanmadı. Oysa biz bunun olması gerektiğinin üzerinde durduk. Türkiye'nin Kuzey Kıbrıslı Türkler ile bağlantılı talepleri mevcut. Mali düzenleme bunlardan biriydi. Bu kabul edildi ve uygulanmaya geçilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Steinmeier ayrıca Kuzey Kore'nin dünya barışını tehdit etmesinin anlaşılır olmadığını söyledi. Bununla bağlantılı İran ile yaşanan krize de değinen Steinmeier, her iki olayında dünya barışı için bir tehdit unsuru içerdiğini kaydetti. 2007'nin başından itibaren Almanya'nın AB dönem başkanı olacağını da anlatan Steinmeier, hazırlık aşamasının sürdüğünü kaydetti. Steinmeier, Almanya'nın bu dönemde AB'nin pek çok sorununu daha yakından takip edeceğini de sözlerine ekledi.