Bergner, Irak'taki Operasyonları Değerlendirdi

Bergner, Irak'taki Operasyonları Değerlendirdi

Temmuz ve Ağustos Aylarında Yaptıkları Operasyonları Değerlendiren ABD Ordusu'nun Irak'taki Sözcüsü Kevin Bergner, Artık Sağlam Bir İstihbarata Sahip Olduklarını ve Bu Dönemde Büyük İşler Başardıklarını Söyledi.

Bergner, Irak'taki Operasyonları Değerlendirdi

Temmuz ve Ağustos aylarında yaptıkları operasyonları değerlendiren ABD Ordusu'nun Irak'taki Sözcüsü Kevin Bergner, artık sağlam bir istihbarata sahip olduklarını ve bu dönemde büyük işler başardıklarını söyledi.

ABD Ordusu'nun Irak'taki Sözcüsü Bergner, Irak'taki operasyonlar çerçevesinde son 2 ayda önemli ilerleme kaydettiklerini söyledi. Hafta içinde Divaniye Valisi ile Emniyet Müdürü'nü kaybedilmesi üzerine İçişleri Bakanlığı'nda tahkikat açtıklarını söyleyen Bergner, "Son günlerde yaptığımız operasyonlarda birçok roket ve havan topu ele geçirdik. Roketlerin seri numaraları ve yapım yerleri silinmek istenmiş ancak araştırmalarımız sonucu İran yapımı olduğunu öğrendik" dedi. Temmuz ayında yapılan

operasyonlarda 18 El Kaide liderlerini ele geçirdiklerini belirten Bergner, "Yakalanan liderlerin 6'sının Bağdat çevresinde liderlik yaptıkları, 3'ünün grup lideri olduğu, 3 kişinin ise Halit El Mesedani'ye ait haberci olduklarını öğrendik" dedi. Bergner, Ağustos ayının ortasında Musul kentinde yapılan operasyon sonucunda, Assafi adlı El Kaide grup liderini ölü ele geçirdiklerini, Samarra'da yapılan operasyonda ise grup lideri El Bedri adlı kişiyi ölü ele geçirdiklerini söyledi. Ayrıca yapılan çeşitli

operasyonlarda Bağdat ve çevresinde birçok El Kaide militanını öldürdükleri ifade eden Bergner, Bağdat'ın doğusunda 1 teröristi de sağ ele geçirdiklerini de ifade etti.

Operasyonlara "Hayaleti Vurmak" ismi verildiğini ve bütün Irak'ı kapsadığını söyleyen Bergner, bundan böyle ABD güçlerinin sağlam bir istihbarata sahip olduğunu kaydetti. Dün yaşanan asker kayıplarına da değinen Bergner, "Dün çok zor bir gün geçirdik. Çok sayıda asker kaybı ve yaralanması üzüntümüzü artırdı. Ancak Irak kuvvetleri ve Irak halkı terörle mücadeleyi bırakmayacak" dedi.

(AR-OYK-OYK-OK-D)