Bergama Cezaevi'nde Eylem

Bergama Cezaevi'nde Eylem

İzmir'in Bergama İlçesi'ndeki M Tipi Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda Olay Çıktı. Cezaevi Çatısına Çıkan 6 Kişilik Bir Grup, Daha Önce Çıkan Eylemden Sonra Başka Cezaevlerine Gönderilen Arkadaşlarından Ayrıldıklarını Gerekçe Göstererek Eylem Yaptıklarını Açıkladı.

Bergama Cezaevi'nde Eylem

İzmir’in Bergama İlçesi’ndeki M Tipi Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda olay çıktı. Cezaevi çatısına çıkan 6 kişilik bir grup, daha önce çıkan eylemden sonra başka cezaevlerine gönderilen arkadaşlarından ayrıldıklarını gerekçe göstererek eylem yaptıklarını açıkladı.

Alınan bilgiye göre, saat 18.00 sıralarında çatıya çıkan grup, görevli gardiyanlar tarafından aşağıya indirilmeye razı edildi. Grup daha sonra kaldıkları C 10 koğuşundaki battaniyeleri ateşe verip koğuşa ağır hasar verdi. Koğuşta çıkarılan yangının yine görevli gardiyanlar tarafından söndürüldüğü öğrenildi. Olaydan sonra açıklama yapan Bergama Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Eray, 6 kişinin cezaevi çatısına çıktığını ve daha sonra da bu kişilerin gardiyanlar tarafından indirildiğini söyledi. Savcı Eray, daha sonra aynı tutukluların kaldıkları C 10 koğuşunda çıkardıkları yangına da yine gardiyanlarca müdahale edildiğini açıkladı. Olayın bir isyan olmadığını da ifade eden Eray, tutuklular ile görüşüp eylemi sona erdirdiklerini söyledi.

Cezaevi önünde Bergama İlçe Jandarma Komutalığı’nca geni güvenlik önlemleri al?n?rken, olay sonras?nda eylem yapan 6 tutuklu Bergama Faruk ?lker Devlet Hastanesi’ne götürülerek sağlık kontrolünden geçirildi.

Bergama Çocuk Kapalı İnfaz Kurumu'nda 21 Ocak 2007 tarihinde 20 kişilik bir grup, olay çıkararak çatıları yerle bir etmişti.

(SÖ-YK-OK-Y)

Kaynak: İHA