Berat Albayrak: Piyasaları rahatlatacak aksiyon planı uygulanmaya başlandı

Berat Albayrak: Piyasaları rahatlatacak aksiyon planı uygulanmaya başlandı

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'tan piyasalara rahat bir nefes aldıracak mesajlar geldi. Albayrak, piyasaları sakinleştirecek aksyion planların hazırlandığını ve uygulamaya başlandığı belirtti. Bakan, Rusya'nın da benzer bir kriz yaşadığını ve çok hızlı bir şekilde toparlandığını anımsattı.

Gazeteci Vahap Munyar bugünkü köşesine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'la olan telefon görüşmesini taşıdı. Hürriyet'te yer alan yazıda, piyasaları rahatlacak aksiyon planların hazır olduğu ve bır kısmının uygulanmaya başlandığı belirtildi.

KURDAKİ DALGALANMA SALDIRININ GÖSTERGESİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ''Son dönemde kurlarda yaşanan oynaklığı, bunun ekonomimize etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' şeklinde gelen bir soruya ''Kurların bugünkü tablosunun ekonomik verilerle açıklanmasının mümkün olmadığını belirterek ''Bu çok net bir saldırının, sınamanın göstergesidir. Küresel finansal sistemin en büyük oyuncusunun başlattığı bu saldırı, tüm gelişmekte olan ülkelerde benzer durumu ortaya çıkarır. Çıkardı da zaten.'' ifadelerini kullandı.

RUSYA'DA AYNI DURUMU YAŞADI VE HIZLI BİR ŞEKİLDE TOPARLANDI

Bu durumu Rusya'nın da yaşadığını, ancak çok güçlü bir toparlanma yaşadığını hatırlatan Bakan Albayrak ''Bugün yaşanan tabloda, ülkemizin parasının doğrudan bir ABD başkanı tarafından hedef alındığı böyle bir ortamda, Türk ekonomisine kırılganlık suçlaması yapmak art niyetliliktir'' dedi.

AKSİYON PLANI UYGULANMAYA BAŞLANDI

Kurdaki dalgalanmaya karşı aksiyon planı hazırladıklarını belirten Albayrak ''Bankalarımızla birlikte kurdaki bu dalgalandırmanın en fazla etkilendiği kesim olan reel sektör firmalarımızın KOBİ'ler dahil durumlarıyla ilgili aksiyon planımızı hazırladık. Bankalarımız ve BDDK ile beraber gerekli önlemleri hızlı bir şekilde alacağız.'' ifadelerine yer verdi.

Bakan Albayrak, gereken adımların atılmaya başlandığını vurguladı ve ''Pazartesi sabahtan itibaren piyasaları rahatlatmak amaçlı olarak kurumlarımız gerekli aksiyonları alacak ve bu konuda gerekli duyuruları piyasa ile paylaşacaklar. Dediğim gibi, tüm önlem ve aksiyon planlarımız hazır.'' şeklinde konuştu.

100 GÜNLÜK EYLEM PLANI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın 100 günlük eylem planına ilişkin ''O projelerin hayata geçmesi ülkemiz açısından elbette çok önemli. Ardından siz kamunun tasarruf edeceğini söylediniz. Yıl sonunda en az 5 milyar lira faiz dışı fazla verileceğini belirttiniz. 400 proje harcama işareti verirken, kamunun tasarruf etmesini nasıl sağlayacaksınız?'' diye gelen bir soruya Albayrak şu şekilde cevap verdi:

''100 günlük program adı üstünde 3 ay 10 gün yani 2018 bütçesi kapsamında uygulanacak bir program. Program uygulayacağımız bütçe disiplini çerçevesinde gerçekleşecek.''

AKSİYON PLANI NEDEN GECE YARISI UYGULAMAYA KONDU?

Bakan Albayrak, ekonomi kurmayları ve kurumlar, Uzakdoğu'da piyasaların biz uykudayken açıldığını dikkate alıp, aksiyon planlarını devreye almaya gece yarısından itibaren başladı.

DÖVİZ HESAPLARINI TL'YE ÇEVİRMEK VEYA EL KOYMAK ASLA OLAMAZ

''Döviz hesaplarına el konulması ya da TL'ye çevrilmesi söz konusu mu?'' sorusuna Albayrak ''Sürekli kamuoyunun gündemine bazı iddialar geliyor. Mevduatların TL'ye döndürülmesi yada el konulması gibi çok ileri iddialar. Bakın çok net söylüyorum. Mevduatlara el konulmayacak. Hesaplardaki dövizler TL'ye döndürülmeyecek. Ama bu dedikoduları ve yalanları ortaya atanlarla hukuki mücadele sonuna kadar yürütülecek.Yasal işlem başlatılacak.'' şeklinde yanıt verdi.

MALİ KURAL UYGULANABİLİR

Para politikalarında tam bağımsızlık durumuyla alakalı gelen bir soruya Albayrak, bu konuya çok önem verdiklerini vurguladı ve ekledi '' Para politikasındaki bağımsızlığın güçlenmesi için en önemli gördüğümüz konuların başında, para politikalarının güçlü mali politikalarla desteklenmesi geliyor. Merkez Bankası son kararında ve sonrasındaki iletişiminde maliye politikalarının önemine atıfta bulundu. Şimdi maliye politikaları ile ilgili güçlü bir sürece gireceğiz.''