'Benim Kıyamet Senaryom Yok'

'Benim Kıyamet Senaryom Yok'

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, AK Parti'ye Yönelik Kapatma Davası Sonuçlandığında Kıyamet Kopacak İddialarına 'Bu Ülke Büyük Bir Ülke. Sorunların Üstesinden Gelir. Benim Kıyamet Senaryom Yok' Dedi.

'Benim Kıyamet Senaryom Yok'

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, AK Parti'ye yönelik kapatma davası sonuçlandığında kıyamet kopacak iddialarına "Türkiye çok güçlü bir ülkedir, kıyamet mıyamet kopmaz" sözleri ile karşılık verdi. Kılıç, ''Bu ülke büyük bir ülke. Sorunların üstesinden gelir. Benim kıyamet senaryom yok'' dedi.

Fransa Büyükelçiliği'nin milli gün nedeniyle gerçekleştirdiği resepsiyona katılan Kılıç, burada gazetecilerin, mahkemenin Başkan Vekili Osman Paksüt'ün bir süre önce yaptığı 'kapatma davası açıklandığında kıyamet kopacak' şeklindeki açıklamalarını hatırlatması üzerine, "Türkiye çok büyük bir ülkedir. Kıyamet mıyamet kopmaz. Bu ülke çok şey gördü geçirdi. Onun için de kimsenin endişelenmesine gerek yok. Türkiye'de kurumlar çalışmaktadır. Türkiye'de kurumlar üzerine düşen görevleri yerine getirmektedir. Büyük ülkelerde bu tür sorunlar her zaman yaşanır. Bunun üstesinden de her zaman gelmesini bilmiştir. Bunun için de benim herhangi bir endişem, herhangi bir kıyamet senaryom yok'' karşılığını verdi.

Sözlü iddianame ve savunmaların ardından raportör Osman Can'ın raporunu yakın bir zamanda vereceği iddialarının hatırlatılması üzerine ise Haşim Kılıç, ''Raportör arkadaşımız ne zaman tamamlarsa, raporu getirdiğinde ben de size duyuracağım merak etmeyin'' dedi. Üç dört hafta gibi bir süreden bahsedildiğini kaydeden basın mensuplarına Kılıç, ''O konuda bir şey söylemek mümkün değil, raportör arkadaşımız da o konuda işini tamamlamadan hiçbir kimsenin de bir şey söylemesi mümkün değil. Onun için ben raportörün raporunu bekliyorum'' dedi. 'Tahmininiz var mı?' sorusu üzerine ise Kılıç, ''Hiçbir şey söylemiyorum'' diye konuştu.

Raportörün raporu tamamlamasının ardından, mahkemenin ne zaman karar vereceğine yönelik bir soruya ise Kılıç, ''Arkadaşlarımızın çalışma düzenine bağlı o konu biliyorsunuz. Arkadaşlarımızla oturup konuşacağız, ne kadar bir süre içinde çalışmalarını tamamlayabilirler, onu da göz önünde bulundurarak gündemi vereceğim tabiî ki'' ifadelerini kullandı.

Bir basın mensubunun, Paksüt'ün açıklamalarına dayanılarak yapılan yorumlarda kararın ağustos ayı ortası ya da sonunda verileceğine işaret edildiğinin hatırlatılması üzerine Kılıç, ''Bu konuda yetkili benim. Benim ağzımdan çıkmadığı sürece hiçbir şeye inanmayın'' dedi.

Ergenenekon soruşturması ile ilgili yaşanan gelişmelerden Anayasa Mahkemesi üyelerinin etkilendiği yorumları ile ilgili başka bir soruya ise Kılıç, ''Yok hayır. O konularda soru sormayın cevap da vermem'' karşığılığını verdi.

Kaynak: CHA