'Ben Askerim, Teröristleri Muhatap Almam'

'Ben Askerim, Teröristleri Muhatap Almam'

Büyükanıt, Güneydoğudaki bazı operasyonlarda kimyasal silahlar kullanıldığı yönündeki iddialarla ilgili olarak 'Bunların hepsi palavra, tamamen yalan. Ben askerim, teröristleri muhatap almam' dedi.

'Ben Askerim, Teröristleri Muhatap Almam'

ANKARA (ANKA) – Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Güneydoğudaki bazı operasyonlarda kimyasal silahlar kullanıldığı yönündeki iddialarla ilgili olarak "Bunların hepsi palavra, tamamen yalan. Ben askerim, teröristleri muhatap almam" dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Orgeneral Büyükanıt, terörle mücadele kapsamında kimyasal silahlar kullanıldığı yönündeki iddiaları kesin dille yalanladı. Orgeneral Büyükanıt, "Bunların hepsi palavra, tamamen yalan. Ben askerim, teröristleri muhatap almam" diye konuştu.

-KONUŞMAK İSTEMİYORUM-

Orgeneral Büyükanıt, Cumhurbaşkanlığı yemin törenine komuta kademesinin katılmamasıyla ilgili soruları ise "Bu soruyu daha fazla sormayın. Bizim ilkelerimiz var. Bunları bin kere söylemek de doğru değil. Millet de 'yeter artık' diyecek. Benim tekrarlamama gerek yok. Daha fazla konuşmak istemiyorum" diye yanıtladı.

-GÜL VE ERDOĞAN İLE SICAK SOHBET-

Resepsiyonda Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Erdoğan'ın sıcak diyaloğu dikkat çekti. Kendilerine ayrılan özel bölümde yan yana oturan Gül, Erdoğan ve Büyükanıt'ın bir ara şakalaştıkları da görüldü. TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın da zaman zaman katıldığı samimi sohbetin sonrasında Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan resepsiyondan ayrılırken de Orgeneral Büyükanıt tarafından uğurlandılar. Gül ve Erdoğan resepsiyonda yaklaşık 40 dakika kalırken, TBMM Başkanı Toptan yaklaşık 1 saat 20 dakika kaldı.

-ERDOĞAN VE BAHÇELİ DİYALOĞU: "GÖRÜŞELİM"-

Bu arada Başbakan Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında da kısa süreli sohbet yaşandı. MHP liderine selam veren Erdoğan'ın Bahçeli'nin duyabileceği biçimde "görüşelim sayın başkan, komisyonlarda birlikte çalışalım" dedi. Bahçeli ise Erdoğan'ı "hay hay sayın Başbakan" diye yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül de MHP lideri Bahçeli ile tokalaştı.

-SERTAB ERENER ŞARKILARIYLA DANS-

Resepsiyonda sanatçı Sertab Erener, davetlilere konser verdi. Erener'in şarkıları ilgiyle dinlenirken, Orgeneral Yaşar Büyükanıt bir ara Erener'in yanına giderek şarkılarını çok beğendiğini söyledi. Herkesi dansa davet eden Büyükanıt, eşi Filiz Büyükanıt'la Sertab Erener'in şarkıları eşliğinde bir süre dans etti.

Resepsiyona, Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Toptan ve eşi Saime Toptan, Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, çok sayıda bakan, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Muzaffer Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Atila Işık, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ve eşleri, yüksek yargı organlarının başkan ve temsilcileri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, üst düzey bürokratlar, yabancı misyon şefleri, uluslararası örgütlerin temsilcileri, emekli generaller, eski bakanlar, basın yayın kuruluşlarının temsilcileri, bazı işadamları ve sivil toplum örgütü başkanları ile gazeteciler katıldı. (ANKA)

Kaynak: ANKA