Beltek Kurslarına Sanayi Ayarı

Beltek Kurslarına Sanayi Ayarı

25.08.2010 20:48 | Son Güncelleme: 25.08.2010 20:48
Beltek Kurslarına Sanayi Ayarı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Gazi Üniversitesi'nin İşbirliği ile Gerçekleştirdiği Beltek Kurslarının Kapsamına Sanayiciler de Dahil Edildi. Projeye Ostim Sanayi Bölgesi'nin de Dahil Edilmesiyle, İstihdam Noktasında Sanayicinin Taleplerine Göre Kurslar Açılacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Gazi Üniversitesi'nin işbirliği ile gerçekleştirdiği BELTEK kurslarının kapsamına sanayiciler de dahil edildi. Projeye OSTİM Sanayi Bölgesi'nin de dahil edilmesiyle, istihdam noktasında sanayicinin taleplerine göre kurslar açılacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Gazi Üniversitesi ve OSTİM Organize Sanayi Başkanlığı arasında yapılan "İstihdam İçin Mesleki Eğitim Düzenlenmesi" protokolü Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan ve OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın arasında imzalandı.

Gazi Üniversitesi Rektörü Rıza Ayhan düzenlenen basın toplantısında, Ankara'da 184 bin civarında üniversite öğrencisi bulunduğunu, bunun 30 binin vakıf üniversitesinde eğitim gördüğünü, 69 bin öğrencinin de Gazi Üniversitesi'nde eğitim aldığını söyledi. Üniversitenin görevininin sadece diploma vermek olmadığını belirten Ayhan, "21. yüzyıl üniversitelerinin önemli bir fonksiyonu da sanayi-üniversite işbirliğinin sağlanmasıdır. Temel vazife budur." dedi.

Büyükşehir Belediyesi ile Gazi Üniversitesi 21. yüzyıl üniversitesinin örneklerini dünyadaki emsallerinden daha erken vermeye başladığını kaydeden Ayhan, 10 yıl önce başlayan BELTEK kursları ile binlerce kişiye mesleki eğitim kursu verildiğini belirtti. İmzalanan protokol ile bu sürece OSTİM'in de dahil edildiğini dile getiren Ayhan, şöyle devam etti: "OSTİM, ihtiyaç duydukları meslek gruplarını bize bildirecek. Biz de ona göre programlarımızı yapacağız. OSTİM'in katkılarıyla kurslarımızı daha da geliştireceğiz. Bu da kurslarda eğitim gören öğrencilerimize istihdam noktasında önemli bir rol oynayacak."

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de projenin gurur verici olduğunu belirterek, BELTEK kurslarının Türkiye'de bir örneği bulunmadığını söyledi. Her sene BELTEK kurslarından 8 bin mezun verdiklerini kaydeden Gökçek, "Kurslara katılan öğrencilerin çoğunluğu meslek sahibi ve üniversite mezunu olan kişiler. Teorilerini bu kurslarda pratiğe dönüştürdüler. Bu projenin en önemli ayağı da bugün elde edildi. Göreceksiniz OSTİM ile işbirliği yaptıktan sonra bu kurslara katılım daha artacak. Buradan mezun olan öğrenciler meslek sahibi olacak. Ankara'nın istihdam noktasında çok önemli bir katkı sağlayacak." diye konuştu.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da kurslardan mezun olan kursiyerlerin kendi bölgelerinde birçok firmada istihdam edildiğini belirterek, "Sanayide en önemli unsur arzla talebi buluştaracak bir ihtiyacın gerekliliğiydi. OSTİM olarak bunu yapabileceğimizi düşünüyoruz. Bölgemizdeki istihdam ofisiyle iş arayan herkesin kaydını tutuyoruz. En önemli eksikliğimiz meslek kursuydu. Bu projeyle birlikte önemli bir eksiklik giderilmiş olacak." şeklinde konuştu.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Beltek Kurslarına Sanayi Ayarı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 25.10.2020 16:43:05. #1.15#
title