Belmek Kursları Sergi Açılışı ile Başlayacak
Haberler » Kültür Sanat » Haber

Belmek Kursları Sergi Açılışı ile Başlayacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 'Her Ev Bir Atölye Olacak' Sloganıyla Açtığı Belmek Kurslarının 15. Dönemi, Önümüzdeki Perşembe Günü Zafer Çarşısı Güzel Sanatlar Galerisi'nde Açılacak Sergi ile Başlayacak. Kurslar, Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle Belmek Bölge Merkezlerine Bağlı 115 Kurs Merkezinde 26 Branşta Gerçekleştirilecek.

Belmek Kursları Sergi Açılışı ile Başlayacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 'Her ev bir atölye olacak' sloganıyla açtığı BELMEK kurslarının 15. dönemi, önümüzdeki Perşembe günü Zafer Çarşısı Güzel Sanatlar Galerisi'nde açılacak sergi ile başlayacak. Kurslar, Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle BELMEK bölge merkezlerine bağlı 115 kurs merkezinde 26 branşta gerçekleştirilecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 1994 yılından beri bayanlara el becerisi kazandırmak amacıyla devam ettirdiği Belediye Meslek Edindirme Kursları (BELMEK), 2008-2009 kurs dönemi Tezhip, Ebru, Tezhip, Hat ve Resim'den oluşan el emeği göz nuru sergisi ile start alıyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'nın, hanımların üretime katılarak toplum içerisindeki yerlerini almalarını sağlamak amacıyla başlattığı BELMEK kursları, toplam 6 bölgede 115 kurs merkezinde 26 branşta açılacak. Kurslar, 12 Mayıs 2009 tarihine kadar devam edecek.

BELMEK kursları, Makine Nakışı, El Nakışı Sim Sırma, Dantel Anglez, Tel (Kırma),Şiş Dantel,İğne Oyası,El Sanatları (İpek Pentur), Ahşap Boyama,Kumaş Boyama, Rölyef (Ahşap Rölyef),Turistlik El Sanatları, Taş Bebek, Takı Tasarımı, Gümüş İşlemeciliği,Giyim, Mefruşat, Patchwork, Trikotaj, Yorganlama, Kilim, Resim, Çini, Ebru, Minyatür, Tezhip - Hat, Mozaik,Seramik Ev Ekonomisi - Yemek olmak üzere toplam 26 branşta gerçekleştirilecek.

Düzenlenen kurslara katılan ev hanımları el becerisi ve meslek sahibi olurken, kurslarda kurdukları dostluklar ve arkadaşlıkları da pekiştiriyorlar. Her yıl yaklaşık 12 bin bayanın katıldığı kurslardan 1994 yılından bugüne kadar toplam 130 bin bayan yararlandı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı BELMEK Kurslarına katılan hanımların, 8 aylık kurs döneminde yaptıkları el emeği göz nuru eserler, dönem sonunda gerçekleştirilen sergilerle Ankaralıların beğenisine sunuluyor.

(CİHAN)