Belh: İha, Şeb-i Aruz'da Mevlana'nın Doğduğu Topraklarda

Belh: İha, Şeb-i Aruz'da Mevlana'nın Doğduğu Topraklarda

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin 733. Vuslatında Şeb-i Aruz Törenleri Tüm Coşkusuyla Sürerken İhlas Haber Ajansı (İha) Afganistan'ın Belh Şehrinde Bulunan Mevlana'nın Doğduğu Evi Görüntüledi.

Belh: İha, Şeb-i Aruz'da Mevlana'nın Doğduğu Topraklarda

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin 733. vuslatında Şeb-i Aruz törenleri tüm coşkusuyla sürerken İhlas Haber Ajansı (İHA) Afganistan'ın Belh şehrinde bulunan Mevlana'nın doğduğu evi görüntüledi.

UNESCO tarafından 2007'nin Mevlana Yılı olarak ilan edilmesinin ardından 1 Aralık'tan itibaren coşkuyla kutlanmaya başlanan törenlerin en geniş kapsamlısı olan Şeb-i Aruz'da İHA, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin doğduğu topraklarda.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından 2007 yılının Mevlana yılı ilan edilmesinin ardından bu yıl 17 gün süren törenler yurtiçinden ve yurtdışından geniş katılımla sürerken İHA Mevlana'nın Afganistan'ın Belh şehrinde doğduğu evi görüntüledi. Mevlana Celaleddin-i Rumi 30 Eylül 1207 tarihinde dünyaya geldiği ev, 30 yıl önce Afganistan'da meydana gelen şiddetli bir depremde büyük hasar gördü. Çamurdan yapılan evin daha sonra yağmur ve kar yağışıyla eridiği görüldü.

Belh'te yaşayan ve Mevlana dergahının bakımsızlığından şikayet eden Mula Nasurrullah, "60 yaşındayım. Buradaki Mevlana dergahı yüzyıllar önce yapılmış. Afganistan'da yaşanan büyük bir deprem neticesinde dergahın mimarisi bozulmuş. Bu dergahın tam olarak inşa tarihini biz de bilmiyoruz. Benim bildiğime göre Belh, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin doğduğu yer. Bu medrese restore edilecek deniliyor. İnşallah Allah'ın izniyle burası eskisi gibi olacak. Burası hem dergah hem de camii olarak kullanılıyormuş. Bu dergaha zarar veren deprem yaklaşık 30 yıl önce meydana geldi. Hatta deprem o zamanlar pek çok köyü ve Belh Kalesi'ne de zarar vermiş. Önce depremde zarar gören Mevlana dergahı daha sonra kar ve yağmurdan zarar görmüş. Depremden önce burası çok güzeldi. Şu anda gördüğünüz gibi değildi. Umarım burası restore ettirilir ve bizim çocuklarımız da burada ders alır" dedi.

"EV ZİYARETÇİ AKININA UĞRADI"

Cumauddin Mecidgül ise, "Ben 70 yaşındayım ve doğduğumdan beri burada Hoca Kolak Köyü'nde yaşıyorum. Bizim köyden kimse burası hakkında detaylı bilgiye sahip değil. Burası Mevlana zamanında medrese ve camii olarak kullanılıyormuş; fakat buranın tarihi hakkında bilgim yok. Çamurdan yapılan bu medrese, önce depremden sonrada kar ve yağmurdan büyük hasar gördü. Burası hem medrese hem de camii olarak kullanılıyormuş ve hocalarla öğrenciler medresede kalıyormuş. Buraya uzun zamandır kimse gelmiyordu fakat özellikle son birkaç aydır ziyaretçi akınına uğruyor diyebiliriz. Bize söylenen buranın restore edileceği yönünde. Eğer gerçekten restore edilirse bizler için çok yararlı olur çünkü hem insanlar buradan ders alabilirler ve burada ibadet edebilirler. Bizler çok seviniriz ve bunu yaptıran kişilere dua ederiz" şeklinde konuştu.

Mevlana'nın Belh'te doğduğu evin restorasyonunun Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) tarafından yapılacağını belirten Başbakanlık TİKA'nın Kabil Koordinatörü Cüneyt Esmer, "Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi diğer adıyla Mevlana Celaleddin-i Belhi Afganistan'ın kuzey bölgesinde Belh vilayetinde Hoca Kolak Köyü'nde doğmuştur. Bu hem halk, hem tarihçiler hem de bilim adamları tarafından kabul edilen bir gerçektir. Hz. Mevlana'nın doğduğu bu yer babasına ait bir medresedir. Biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak Dışişleri Bakanlığımız öncülüğünde 2007 yılında burada bir restorasyon çalışması başlatmış bulunmaktayız. Bu projenin uygulanmasını Dışişleri Bakanlığımız TİKA başkanlığına vermiştir. Bu projeyle biz burada bulunan Hoca Bahaeddin'e ait medresede, Hz. Mevlana Celaleddin-i Belhi'nin doğduğu medreseyi fırınlardan kerpiçlerle birebir aslına uygun şekilde restore etmeyi planlıyoruz ve burada halkın ziyarete gelmesi için de bir mescit, çay bahçesi, şadırvan, çeşme yaptırmayı planlıyoruz. Bu projeye 2007 yılının Mart ayında başlamayı ve bir aksilik çıkmazsa Ekim ayında tüm dünya halkının hizmetine açmayı planlıyoruz" diye konuştu.

Mevlana Celaleddin-i Rumi, 30 Eylül 1207 yılında Afganistan'ın Belh şehrinde doğdu. Babası 'Alimlerin Sultanı' unvanına sahip Muhammed Bahaeddin Veled, annesi Mümine Hatun'dur. Mevlana, ailesiyle birlikte Belh'ten ayrıldıktan sonra Karaman'da 7 yıl kalmış, Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat'ın ısrarı üzerine 1228'de Konya'ya gelip yerleşmiştir. Karaman'da Gevher Hatun ile evlenen Mevlana'nın Sultan Veled ve Alaaddin Çelebi isimli 2 oğlu dünyaya gelmiştir. Eşinin vefatı üzerine yaptığı ikinci evlilikten ise Emir Alim Çelebi isimli bir oğlu ve Melike Hatun adlı bir kızı doğmuştur. Mevlana, babasının vefatı üzerine Konya'daki medreselerde uzun yılllar dersler ve vaazlar vermiştir. 15 Kasım 1244'de Şems-i Tebrizi ile tanışmış. Ancak, bu tanışma ile büyük dostluk ve yakınlık, rivayetlere göre Şems'in kayboluşu ya da ölümü nedeniyle fazla sürmemiştir. Mevlana 17 Aralık 1273 Pazar günü 66 yaşında vefat etmiştir. Ölümünün ardından oğlu Sultan Veled, Mevlevilik Tarikatı'nın esaslarını ve 'Sema'yı geliştirmiştir. Mevlana ölüm gününü 'en büyük sevgili' olarak bildiği Allah'a kavuşma anı olarak düşündüğü için, 'Şeb-i Arus' yani 'düğün gecesi' olarak nitelendirmiştir. Mevlana, Mesnevi, Divan-ı Kebir, Fihi Ma Fih, Mektubat ve Mecalis-i Seb'a adlı eserleri yazmıştır.