Belgrad'da Eylem Sonrası Hayat Normale Döndü

Belgrad'da Eylem Sonrası Hayat Normale Döndü

Sırbistan'ın Başkenti Belgrad'da, Kosova'nın Bağımsızlığının Protesto Edildiği Olaylı Gün Sonrası Bugün Hayat Normale Döndü. Kosova'nın Bağımsızlığını Tanıyan Birçok Ülkenin Saldırıya Uğramış Elçilikleri Çevresinde İse Güvenlik Önlemleri Artırıldı.

Belgrad'da Eylem Sonrası Hayat Normale Döndü

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da, Kosova'nın bağımsızlığının protesto edildiği olaylı gün sonrası bugün hayat normale döndü. Kosova'nın bağımsızlığını tanıyan birçok ülkenin saldırıya uğramış elçilikleri çevresinde ise güvenlik önlemleri artırıldı.

Önceki gün Kosova'nın bağımsızlık ilanını protesto eden bazı Sırp göstericiler, taşkınlık yapıp, Avrupalı basın mensuplarına ve aralarında Türk, ABD, İngiltere, Bosna ve Belçika dahil Kosova'nın bağımsızlığını tanıyan ülkelerin elçiliklerine saldırmıştı. Saldırılarda ABD Elçiliği'nin kundaklanması sonucu 1 gösterici yanarak hayatını kaybetmişti. Kızgın göstericilerin hedefinde kentin meydanında bulunan bir McDonald's restoranı da vardı. Olayların ardından ABD ve AB'den sert açıklamalar yapılırken, bugün kentte sükunet hakimdi. ABD Elçiliği'nde Sırp çevik kuvveti hazır bulunurken, Türk Büyükelçiliği'nde de yakılan bayrağın yerine yenisi asılıp, güvenlik için 2 polis memuru nöbet tutmaya başladı.

(TB-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA