Belediye-üniversite İşbirliğinde İkinci Protokol İmzalandı

Belediye-üniversite İşbirliğinde İkinci Protokol İmzalandı

Kırşehir Belediyesi ile Ahi Evran Üniversitesi Arasında Yaşanan Kampus Alanı Sorunu, Kent Konseyi Huzurunda Yapılan İkinci Protokolle Giderildi.

Belediye-üniversite İşbirliğinde İkinci Protokol İmzalandı

Kırşehir Belediyesi ile Ahi Evran Üniversitesi arasında yaşanan kampus alanı sorunu, Kent Konseyi huzurunda yapılan ikinci protokolle giderildi.

Kent Konseyi tarafından geçtiğimiz hafta yapılan toplantı sonrasında çözümlenen kampus alanı sıkıntısı, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selahattin Salman'ın, hazırlanan yazılı protokol üzerinde eklenti yapması ile tekrar sorun haline geldi. Sorunun giderilmesi için Kent Konseyini tekrar bir araya getiren Belediye Başkanı Halim Çakır, Belediye Sosyal Tesislerinde basına kapalı toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Belediye Başkanı Halim Çakır'ın yanı sıra Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selahattin Salman, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Çopuroğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Ziraat Odası Başkanı Yusuf Ünlü, İş adamı Mehmet Altınlı, Mali Müşavir Tahsin Üçgül, Belediye İmar Müdürü Nihat Sönmez ve Kent Konseyi Genel Sekreteri Adnan Yılmaz katıldı. Toplantıda alınan karar neticesinde, Belediye Başkanı Halim Çakır tarafından hiçbir karşılıksız alınmaksızın üniversiteye arsa devri için gerekli protokol imzalandı. Hazırlanan protokol gereğince; üniversitenin talep ettiği alanda, Belediyeye ait parsellerin hiçbir bedel alınmadan üniversiteye devri öngörülürken, üniversite alanında bulunan şahıs arazilerinin kamulaştırılması işlemlerini Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü başlatacak ve Kırşehir Belediyesi de kendilerine teknik destek sunacak. Ayrıca, 1 milyon YTL'yi geçmesi beklenen kamulaştırma giderleri için Belediye Başkanı Halim Çakır tarafından, Maliye Bakanlığından gelecek ödenek doğrulusunda üniversiteye 1.5 milyon YTL kamulaştırma için destek verilecek. Konuya ilişkin bilgiler veren Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Selahattin Salman, üniversite yerleşkesi için yol haritasının netleştiğini belirterek, "Belediye ile uyum içindeyiz. Tüm yapılacakları protokol ile somutlaştırdık. Tüm süreci Belediye Başkanımız Sayın Halim Çakır ile birlikte yürütüyoruz. Kırşehir Kent Konseyimizin değerli yürütme kurulu üyeleri ile sık sık toplandık. Kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Taleplerimiz doğrultusunda üniversite yerleşkemiz Kervansaray Dağı ile de buluşmaktadır ki özlediğimiz ve hedeflediğimiz üniversite yerleşkesi de budur" dedi.

'ÜNİVERSİTEYE 1.5 MİLYON YTL DESTEK VERİLECEK'Üniversite yerleşkesi sürecine bazı çevrelerce politik hesaplara dayandırılarak üniversite ve belediyenin karşı karşıya getirilmek istendiğini kaydeden Belediye Başkanı Halim Çakır, "Üniversitemizden hiçbir surette Belediyemizce bir para talebi olmamıştır. Tam tersine Belediyemiz, hiçbir karşılık almadan arsa tahsisi yoluna gitmiştir. Hemşerilerimize sanki üniversite alanı olarak belirlenen bölgede Belediyenin binlerce dönüm arazisi varda vermiyormuş gibi menfi propagandalar yapıldığını duyuyoruz. Üniversitemizin talep ettiği bölgeyi en kısa sürede Rektörlükle el ele vererek tapusunu teslim etmekten başkaca bir uğraş içerisinde değiliz. Tam tersine; bu sorunlu bölgede üniversiteye direk olarak arsa tahsis etmemiz kesinlikle mümkün olmadığından hazineye üniversiteye tahsis edilmek üzere devredeceğimiz arazinin bedeli karşılığındaki 1.5 milyon YTL 'yi de üniversite alanı kamulaştırma işlemleri için Rektörlüğümüzün emrine vereceğiz" dedi.

Ahi Evran Üniversitesi yerleşke alanının belirlendiğini ve ilave imar planının yapıldığını kaydeden Başkan Çakır, "Bağbaşı bölgesinin üniversite alanı olmaktan çıkartılması talebi Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğünün 03 Ekim 2007 tarih ve 3203 sayılı yazısı ile Belediyemizden talep edilmiştir. Bu alan tamamen hazineye ait olup Belediyemiz ile mülkiyet bağlantısı yoktur" dedi.

Belediyenin Bağbaşı bölgesinde ilave ve revizyon imar planını yaparak resmi kurum alanları, spor alanları, kent parkı, yeşil alanlar, sağlık tesisleri, eğitim alanları, turizm vs. unsurlarını belirlediğini de söyleyen Başkan Çakır, ilgili kurum ve kuruluşlarca talep edilen planlama çalışmalarını yaptıklarını sözlerine ekledi.

Yapılan açıklamaların ardından Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyelerince üniversiteye arsa tahsisi ile ilgili hazırlanan protokol tekrar imzalandı ve Ahi Evran Üniversitesi'nin kampus alanı belirlenmiş oldu.

(AD-SE-Y) 13.03.2008 16:31 TSİ

Kaynak: İHA