Belediye Sözleşmelilerin Kadro Beklentisi Sürüyor

Belediye Sözleşmelilerin Kadro Beklentisi Sürüyor

Belediye sözleşmelilerinden başbakan Erdoğan'a çağrı; "sözünüzü tutmanızı bekliyoruz."

Belediye Sözleşmelilerin Kadro Beklentisi Sürüyor

Hükümetin, 4 Haziran 2011'de çıkardığı Kanun hükmündeki kararname (KHK) ile kamuda çalışan sözleşmelilerin 200 bine yakını kadroya geçirilmesine rağmen, KHK kapsamı dışında bırakılan Belediye ve il Özel İdarelerinde 4b Sözleşmeli Statüsünde çalışan 16 bin 500 kişinin umutlu bekleyişi sürüyor. Sözleşmeliler, "TBMM açıldığında sorunu çözeceğiz" diyen Başbakan Erdoğan'dan gelecek müjdeli haberi bekliyor.

Sosyal Paylaşım Sitesi facebookta açtıkları
https://www.facebook.com/groups/sozlesmelibelediyeci/ grubunda örgütlenen sözleşmeliler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bakanlar, Milletvekilleri ve gazetecilere sorunlarını facebook, twitter, faks ve telefonlarla iletiyor.

BAŞBAKAN 12 HAZİRAN SEÇİMLERİ ÖNCESİ SÖZ VERMİŞTİ

12 Haziran genel seçimleri öncesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kamuda ne kadar sözleşmeli varsa kadroya alacağız" sözüyle umutlanan Mahalli İdarelerde çalışan sözleşmeliler, başbakan ve bakanlardan verilen sözlerin tutulmasını istiyor.

HÜKÜMET, SESSİZLİĞİNİ KORUYOR

Son dönemde bedelli Askerlik, Vicdari Red gibi "ateşten gömlek" konularda yasal düzenlemeler yapan ve 3 kasıma kadar çok sayıda KHK çıkaran hükümet, Mahalli İdare sözleşmelilerinin kadroya alınmasında ise sessizliğini koruyor. Konuyla ilgili bir hazırlık çalışması yapılıp yapılmadığı da bilinmiyor. Bilgi edinme kapsamındaki başvurulara devlet personel başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Çalışma bakanlığı gibi farklı kurumlar birbiriyle çelişen cevaplar vermesi, sözleşmeli çalışanları hayrete düşürüyor.

BEMBİRSEN: SÖZLER TUTULMALI

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası'nın (BEM-BİR-SEN) Genel Başkanı Mürsel Turbay geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, "Mahalli İdarelerde çalışan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi için Başbakan ve bakanlar tarafından net sözler verilmiş, 'tüm sözleşmeliler kadroya alınacak' denilmişti. 4 Haziranda yayınlanan kararname'de Mahalli İdarelerde çalışan sözleşmelilerimiz kapsam dışında tutuldu. Meclis açılınca sorun çözülecek denildi. TBMM'nin açılması vaadleriyle bugünleri bekledik. Bu konuda verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz" dedi.

TÜRK- YEREL HİZMET SEN: SÖZLEŞMELİLER GÖZDEN Mİ ÇIKARILDI?

Türkiye Yerel Yönetimler Hizmet Kolu Kamu Görevlileri Sendikası (Türk-Yerel Hizmet-Sen) Genel Sekreteri Bahri Kapusuzoğlu da daha önce yaptığı açıklamada; "Sayın Başbakan sözleşmeli personellerimize seçimlerden önce verdiği kadro sözünü yerine getirmelidir" diye konuştu.

Kapusuzoğlu, "Meclis'in yeni dönem çalışmalarına başlamasına rağmen Belediye ve il Özel İdarelerinde 4b Sözleşmeli Statüsünde çalışanların kadroya alınmasıyla ilgili bir gelişme olmadı. Son 5 yıl içerisinde 12 ay görev yapmış olan Fahri İmamlar ise kadroya geçirildi. Bu durum, yasayı bekleyen yaklaşık 16 bin 500 kişiyi tedirgin etmeye devam etmektedir. Yaşananlar, 'Yerel Yönetimlerdeki Sözleşmeli personeller gözden mi çıkartılmıştır?' Sorusunu akla getirmektedir." Dedi.

Belediye ve Özel idarelerde çalışan mimar, mühendis, avukat, programcı gibi, çoğunluğu teknik personellerden oluşan yaklaşık 16.500 kişinin kulağı şimdi seçim öncesi "Meclis açıldığında yasal düzenleme yapılacak" diyen Başbakan Erdoğan'dan gecikmeli de olsa müjdeli haberi bekliyor.