Belçika'ya Göre İngiltere, Telefon ve İnternet Trafiğini Gözetliyor - Haberler
Haberi Paylaş

Belçika'ya Göre İngiltere, Telefon ve İnternet Trafiğini Gözetliyor

AA - Haberler | Güncel
Belçika'ya Göre İngiltere, Telefon ve İnternet Trafiğini Gözetliyor

Belçika istihbarat raporunda, bilgilerin ABD ile de paylaşıldığı belirtildi.

Belçika istihbarat raporunda, İngiliz elektronik istihbarat merkezinin (GCHQ), iki ülkeyi birbirine bağlayan denizaltı fiber kablolara erişerek telefonları dinlediği ve interneti gözetim altında tuttuğu belirtildi.

Belçika istihbarat kurumlarının bağlı olduğu daimi komitenin (Comite I) basına sızan raporuna göre, GCHQ, telekom şirketlerinin işbirliğiyle elde ettiği dinleme kayıtlarını ve kişisel verileri Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ile de paylaşıyor. Rapora göre, kablo operatörleri faaliyet izni karşılığında GCHQ ile işbirliğine zorlanıyor.

Raporda, Belçika ve İngiltere arasındaki toplam beş denizaltı kablosunun tamamına erişimi bulunan GCHQ'nun temel hedeflerinden birinin telekomünikasyon kablolarına sızmak olduğu ve internet üzerinde tam kontrol hedefine yaklaştığı belirtiliyor.

Comite I raporu, ABD'nin gizli dinleme skandalını ifşa eden eski NSA çalışanı Edward Snowden'in sızdırdığı bilgilerle örtüşüyor. Snowden, 2012 yılı itibariyle GCHQ'nun 200'den fazla fiber optik kabloya erişebildiğini ve günlük 600 milyon telefon görüşmesini dinleme kapasitesine ulaştığını açıklamıştı.

Bu arada, Times of India gazetesi, Hindistan İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan bir raporda İngiliz cep telefonu operatörü Vodafone tarafından GCHQ'ya küresel telefon ve internet trafiğinin büyük bölümünü taşıyan denizaltı kablo ağına "sınırsız gizli erişim" imkanı tanındığı bilgisinin yer aldığını yazdı.

Vodafone, yasal olarak mecburiyet arz eden durumlar hariç müşteri verilerini paylaşmadığını ve Hindistan hükümetinden kendilerine herhangi bir endişenin yansımadığını açıklasa da şirket hisseleri Nasdaq'da yüzde 4,48 ve Londra Borsası'nda yüzde 3,58 değer kaybetti. - Brüksel

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım