Belçika Tavşanlarının Zorlu Yolculuğu
Haberler » Yerel » Haber

Belçika Tavşanlarının Zorlu Yolculuğu

Bursa'da Hobi Olarak Süs Hayvanları Besleyen İş Adamı Ömer Faruk Erdönmez, Belçika Kökenli Giant Cinsi Bir Erkek Diğeri Dişi Tavşanı Bulgaristan'dan Türkiye'ye Getirmek İçin Anlaştı.

Belçika Tavşanlarının Zorlu Yolculuğu

Bursa'da hobi olarak süs hayvanları besleyen iş adamı Ömer Faruk Erdönmez, Belçika kökenli Giant cinsi bir erkek diğeri dişi tavşanı Bulgaristan'dan Türkiye'ye getirmek için anlaştı. Gümrük işlemleri sırasında doğum yapan ve 10 tane yavrusu olan tavşanlar Türkiye giriş yapmak için 3 ay bekledi. Bursa'nın merkez Osmangazi İlçesine bağlı Yunuseli Mahallesi'nde kendisine ait Park Süs Hayvanları Çiftliği'nde dünyanın çeşitli yerlerinden getirdiği nadir hayvanları besleyen Ömer Faruk Erdönmez, 17 yıl önce hobi olarak başladığı işi sektör haline getirdi. Tavuk, sülün, geğik, koyun, güvercin, tavşan, muhabbet kuşu gibi çeşitlerin bulunduğu çiftlikte özel olarak getirttiği hayvanların renk çeşidiyle birlikte 161' e ulaştığını kaydeden Erdönmez, Bulgaristan'da satın aldığı Belçika kökenli Giant cinsi biri erkek diğeri dişi iki tavşanı gümrükten geçirmek isteyince beklenmedik sorunlarla karşılaştı. Bir metre boyunda yaklaşık 20 kilo ağırlığındaki hamile dişi tavşan gümrükte beklerken yavrulayınca Türkiye'ye alınmadı.

10 adet yavru tavşanın geçiş izni olmayınca dişi tavşan ve yavruları 3 ay boyunca Bulgaristan'da kaldı. Tavşanların Komünizm döneminde et ihtiyacının karşılanması için dağıtıldığını ve evde beslendiğini anlatan Erdönmez, 'Bulgaristan'da hala bu tavşanlar bahçede beslenip ihtiyaç olunca kesilip yeniyor. Vatandaşlar evlerine misafir geldiğinde bu tavşanı kesip ikram ediyor. Fuar için Bulgaristan'a gittiğimde bu tavşanları gördüm ve ilgimi çekti. Tavşanların sahibiyle anlaşıp bir dişi ve bir erkek için gerekli işlemleri yaptım. Dişi tavşan gebe olduğu için gümrükte geçişi beklediği sırada yavruladı. İki tavşan için izin aldığım için dişi yavrularını geride bırakıp erkekle birlikte Türkiye'ye dönmek zorunda kaldımö dedi.

Dişi tavşan ve yavrularının 3 ay sonra Türkiye'ye gelebildiğini belirten Erdönmez, eşine 3 ay sonra kavuşan tavşanın yalnızlığının erkek tavşanın rahatsızlanıp ölmesiyle yeniden başladığını kaydetti. 40-50 kiloya kadar çıkabilen ve bir buçuk metreye kadar ulaşabilen tavşanları yaklaşık 150 TL'ye satın aldığını söyleyen Erdönmez, 'Türkiye'de olmayan hayvanları getirip üretimi sağladıktan sonra meraklılarıyla paylaşıyoruz. Özellikle hayvanat bahçeleri ile anlaşarak buralara veriyoruz. Bu tavşandan 20 -30 adet damızlık yetiştirince üretimini daha fazlalaştırıp satışa başlamayı düşünüyoruzö diye konuştu.