Belçika Neonazi'lere 'Göz Yummaktan' Vazgeçti

Belçika Neonazi'lere 'Göz Yummaktan' Vazgeçti

Faşist ve Aşırı Sağ Gruplara Karşı Gevşek Davranmakla Eleştirilen Belçika, Nihayet Harekete Geçti. Belçikalı Yetkililer Aşırı Sağ Grup 'Blood&honour'un Flaman Ayağına Karşı Hukuki Süreç Başlattı.

Belçika Neonazi'lere 'Göz Yummaktan' Vazgeçti
08.01.2010 14:21 | Son Güncelleme: 08.01.2010 14:21

Faşist ve aşırı sağ gruplara karşı gevşek davranmakla eleştirilen Belçika, nihayet harekete geçti. Belçikalı yetkililer aşırı sağ grup 'Blood&Honour'un Flaman ayağına karşı hukuki süreç başlattı.

2008 yılında Neonazi bir konser düzenleyen üç grup üyesi hakkında Federal Savcılık tarafından soruşturma açıldı. 2 Şubat tarihinde mahkeme karşısına çıkacak olan üç sanık, 1981 yılında kabul edilen yabancı düşmanlığı ve ırkçılık yasasına muhalefetten bir yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.

'Alenen' ve 'tekrarlanan bir biçimde' yabancı düşmanlığı ve kine çağrı yapmaktan yargılanacak olan sanıkların Blood&Honour adlı konserler verdikleri belirtiliyor. Kortrijk kenti yakınlarında düzenlenen ve çevre ülkeler Almanya, Hollanda ve Fransa'dan da ırkçı gençlerin katıldığı konserlere dair görüntüler, Alman bir gazetecinin gizli çekimleriyle tespit edilmişti.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title