Belçika Kralı 2. Albert, Leterme'nin İstifasını Kabul Etmedi

Belçika Kralı 2. Albert, Leterme'nin İstifasını Kabul Etmedi

Belçika Kralı 2. Albert, Başbakan Yves Leterme'nin İstifasını Kabul Etmedi. 2. Albert, Üç Bakanın, Uzun Süredir Devam Eden Siyasi Problemlere Çözüm Arayacaklarını ve Leterme'nin Üç Bakanı Destekleyeceğini Açıkladı.

Belçika Kralı 2. Albert, Leterme'nin İstifasını Kabul Etmedi

Belçika Kralı 2. Albert, Başbakan Yves Leterme'nin istifasını kabul etmedi. 2. Albert, üç bakanın, uzun süredir devam eden siyasi problemlere çözüm arayacaklarını ve Leterme'nin üç bakanı destekleyeceğini açıkladı.

Geçtiğimiz sene Haziran ayında yapılan seçimlerin ardından hükümeti kurmak 9 ay almıştı. Hükümetin kurulamaması nedeniyle "Belçika parçalanıyor mu?" tartışmaları yaşanmıştı. Geçen Mart ayında hükümeti kuran Leterme, 15 Temmuz'da istifa mektubunu 2. Albert'e sundu. Leterme'nin bu adımı, "Belçika parçalanacak mı?" sorularını tekrar gündeme getirmişti.

Leterme'nin istifasını kabul etmeyen Kral 2. Albert, Fransızca konuşan 2 bakan ile Alman bölgesinin parti liderine, reform görüşmelerinin nasıl başlanacağı üzerinde görüşmeleri için yetki verdi.Francois Xavier de Donnea, Raymond Langendries ve Karl-Heinz Lambertz görevi kabul ederken ay sonuna kadar raporlarını Kral 2. Albert'e verecek.

BELÇİKA'DAKİ POLİTİK KRİZİN BÜYÜK VE GÖZE BATAN TARİHLERİ

10 Haziran 2007: Demokrat Hıristiyanlar ve Yeni Birleşen Flamanlar seçimlerden başarıyla çıktı.

15 Temmuz 2007: Kral 2. Albert, Leterme'yi kabul ederek koalisyon hükümeti kurmakla görevlendirdi.

23 Ağustos 2007: Valon ve Flaman partileri arasındaki yaşanan anlaşmazlıklar Letermen'in ilk defa havlu atmasına sebep olurken ülkenin siyasi kriz yaşayacağının da ilk sinyallerini verdi.

29 Eylül 2007: Kral 2. Albert , Leterme'yi hükümeti kurmakla tekrar görevlendirdi.

7 Kasım 2007: Ülkedeki Flaman partilerinden, Valon partilerine karşı güç gösterisi, Belçika'da ilk defa Flamanlar ve Walonlar arasındaki ilişkiler ilk defa bu derece kopma noktasına geldi.

1 Aralık 2007: Yves Leterme uzun süren görüşmelerin ardından bir kez daha başarısız olarak Kral'a istifasını iletti.

21 Aralık 2007: Eski Başbakan Guy Verhofstadt, ülkeyi siyasi krizden kurtarmak için görevlendirildi. Verhofstadt koalisyon ortaklarıyla gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından geçici bir hükümet kurmayı başardı.

25 Şubat 2008: Önemli Flaman ve Valon Partiler hükümetin ufak bir reforma gitmesi konusunda anlaştı.

20 Mart 2008: Leterme başbakan olarak atandı. Önünde oldukça kabarık bir dosya olan Leterme'nin yapacakları merakla beklenirken diğer taraftan koalisyon ortaklarının tanıdığı 15 Temmuz'a kadar olan süre Belçikalılar tarafından merakla beklendi.

15 Temmuz 2008: Seçimlere büyük reform vaatleriyle giren ve halktan büyük destek gören Yves Leterme 15 Temmuz'a gelindiğinde reformlar konusunda bir ilerleme sağlayamayınca istifa etmek zorunda kaldı.