Belçika Dışişleri Bakanı Gucht'un Suriye Temasları

Belçika Dışişleri Bakanı Gucht'un Suriye Temasları

Resmi Temaslarda Bulunmak Üzere Şam'a Gelen Belçika Dışişleri Bakanı Karel de Gucht, Lübnan'daki Hizbullah'ı Kastederek, Ülkesinin Lübnanlı Bazı Grupların Elinde Silah Bulunmasından Endişe Duyduğunu, Ayrıca Lübnan-suriye Sınırının Uluslararası Denetim Altına Alınmasını Önerisinin Suriye Tarafından Reddedildiğini Söyledi.

Belçika Dışişleri Bakanı Gucht'un Suriye Temasları
06.03.2007 21:00 | Son Güncelleme: 06.03.2007 21:00

Resmi temaslarda bulunmak üzere Şam'a gelen Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, Lübnan'daki Hizbullah'ı kastederek, ülkesinin Lübnanlı bazı grupların elinde silah bulunmasından endişe duyduğunu, ayrıca Lübnan-Suriye sınırının uluslararası denetim altına alınmasını önerisinin Suriye tarafından reddedildiğini söyledi.

Belçika Dışişleri Bakanı De Gucht, Suriye ziyareti kapsamında Devlet Başkanı Beşar Esad, Devlet Başkanı Yardımcısı Faruk Şara ve Dışişleri Bakanı Velit Muallim ile biraraya geldi. Görüşmelerde başta Lübnan olamk üzere Filistin ve Irak'taki son durum ele alındı. De Gucht, görüşmeler ardından Suriyeli meslektaşı Muallim ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Suriyeli yetkililer, Lübnan-Suriye sınırının uluslararası denetim altına alınması önerimizi reddetti. Lübnan'daki bazı grupların elinde silah bulunması Belçika'yı endişelendiriyor. Bildiğiniz gibi Lübnan siyasi bir kriz yaşıyor. Dış baskılar olmaksızın Lübnan'da tüm siyasi grupların katılacağı ulusal birlik hükümetinin kurulması imkansız" diye konuştu. Lübnan'da barışın muhafaza edilmesi konusunda Suriye'nin özel bir sorumluluğu olduğunu belirten De Gutch, "Hariri suikastıyla ilgili kurulacak uluslararası mahkemenin siyasallaştırılmasına karşıyız. Suriye'nin herhangi bir Suriyeli suçluyu bu mahkemeye teslim etmeyi reddetmesi ve suçluların Suriye mahkemelerinde yargılanacağını ilan etmesi bizi hayal kırıklığına uğrattı" ifadelerini kullandı.

Suriye Dışişleri Bakanı Muallim ise, batılı ülkeleri Lübnan ve Suriye arasında savaş çıkartmaya kışkırtmakla suçlayarak, iki ülke arasındaki sınırın denetim altına alınması halinde, Suriye'nin Lübnan sınırını tek taraflı olarak kapatacağını söyledi. Muallim, "Sınırdan Lübnan'a silah gönderildiği yolundaki söylentiler doğru değildir. Sınır bölgesinin uluslararası denetim altına alınması, batılı ülkelerin iki kardeş ülke Lübnan ve Suriye'yi savaşa itmek istediği anlamına gelir. Suriye-Lübnan sınırının uluslararası denetime açılması halinde sınırı kapatırız. Hizbullah'ın silahtan tecrit edilmesinin Lübnan'ın iç sorunu olduğunu, Lübnan'da siyasi gerilim yaşanmaması için bu alanda baskı yapılmamasını önerdik. Uluslararası mahkeme Lübnan hukuk temeline göre kurulacağı gibi, bu Suriye için de geçerli olmalıdır. Bu mahkeme siyasallaştırılmamalıdır. Lübnan'da belli bir grubu destekleyen Avrupa tutumuyla, ulusal uzlaşmayı destekleyen Suriye'nin tutumu arasında fark var" diye konuştu.

(GY-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Belçika Dışişleri Bakanı Gucht'un Suriye Temasları - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10.7.2020 04:10:51. #1.14#
title