Belçika Dışişleri Bakanı de Gucht İran'da

Belçika Dışişleri Bakanı de Gucht İran'da

Belçika Dışişleri Bakanı Karel de Gucht, Çeşitli Temaslarda Bulunmak ve Belçikalı Turisti Rehinecilerin Elinden Kurtaran İran Makamlarına Teşekkür Etmek İçin İran'a Geldi.

Belçika Dışişleri Bakanı de Gucht İran'da

Belçika Dışişleri Bakanı Karel de Gucht, çeşitli temaslarda bulunmak ve Belçikalı turisti rehinecilerin elinden kurtaran İran makamlarına teşekkür etmek için İran'a geldi.

İran Resmi Haber Ajansı'nda (İRNA) yer alan habere göre, Belçika Dışişleri Bakanı de Gucht bugün akşam saatlerinde Tahran'a geldi. De Gucht'un başta iktisadi işbirliği olmak üzere iki ülke ilişkilerinin güçlendirilmesi konusu ve İran'ın nükleer enerji faaliyetleri hakkında İranlı muhataplarıyla görüşmelerde bulunacağı belirtildi. Belçikalı Bakan'ın İran ve AB arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda da İranlı yetkililerle fikir teatisinde bulunması bekleniyor.

Bu arada geçtiğimiz ay uyuşturucu kaçakçılığı yapan bir çete tarafından Fehrec-Zahedan karayolunda kaçırılarak Pakistan'a götürülen ve İranlı makamların girişimi sonucu kurtarılan Belçikalı turistlerden Stefan Buu (27), İran Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan törenle Belçikalı makamlara teslim edildi. Törende İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, Belçika Dışişleri Bakanı de Gucht ve Buu'nun ailesi hazır bulundu. De Gucht, Belçikalı rehinenin kurtarılmasını sağlayan İranlı makamlara teşekkür etti.

Stefan Buu (27) ve Karla Denaku (37) adlı Belçikalı turistler, 12 Ağustos'ta kaçırılmışlardı. Denaku, kaçırılışının 3. gününde serbest bırakılırken, Buu dün kurtarılarak Pakistan'dan İran'a getirilmişti.

(SS-OYK-OYK-CC-D)

Kaynak: İHA