Belçika'da Yargılanan Terör Örgütü Üyesi Sanıklar Serbest

Belçika'da Yargılanan Terör Örgütü Üyesi Sanıklar Serbest

Belçika Adaleti, Uzun Yıllar Süren Bir Yargılama Sürecinin Ardından Geçen Yıl Ağır Hapis Cezalarına Çarptırdığı, Ancak Adli Bir Hata Nedeniyle Kararlarını İptal Ederek Serbest Bıraktığı Terör Örgütü DHKP-c Üyelerinin "Yeniden Yargılanma" Sürecini Anvers Temyiz Mahkemesinde Geçen Yıl Sonunda Tamamlamasından Sonra, Son Kararını Açıkladı.

Belçika'da Yargılanan Terör Örgütü Üyesi Sanıklar Serbest

Belçika adaleti, uzun yıllar süren bir yargılama sürecinin ardından geçen yıl ağır hapis cezalarına çarptırdığı, ancak adli bir hata nedeniyle kararlarını iptal ederek serbest bıraktığı terör örgütü DHKP-C üyelerinin "yeniden yargılanma" sürecini Anvers Temyiz Mahkemesinde geçen yıl sonunda tamamlamasından sonra, son kararını açıkladı.

Anvers Mahkemesi, söz konusu sanıkların bazılarına daha önce verilen cezaları geniş ölçüde hafifletirken bazı sanıklar beraat etti.

Terör örgütü yandaşları tarafından alkışlarla karşılanan mahkeme kararına göre, gıyabında yargılanan terör örgütünün başı Dursun Karataş ile Zerrin Sarı, Şükriye Akar ve Bahar Kimyongür beraat ettiler.

Firarda bulunan terörist Fehriye Erdal 2 yıl hapis, 1230 avro para cezasına, Musa Asoğlu 3 yıl hapis, 1230 avro para cezasına, Kaya Saz 21 ay hapis ve 1230 avro para cezasına çarptırıldılar.

Hapis cezası alan sanıkların daha önce tutuklu bulundukları süreler dikkate alındığından, tutuklanmalarına gerek görülmedi.

Anvers Mahkemesi, önceki kararların aksine, DHKP-C'yi ''terör örgütü'' olarak nitelendirmeyi de reddetti.

Kaynak: AA