Beko Basketbol Ligi

Beko Basketbol Ligi'nde Oynanan Derbi Maçta Beşiktaş Cola Turka, Fenerbahçe Ülker'i 23 Sayı Farkla 84-61 Yendi.

Beko Basketbol Ligi

Beko Basketbol Ligi'nde oynanan derbi maçta Beşiktaş Cola Turka, Fenerbahçe Ülker'i 23 sayı farkla 84-61 yendi.

Taraftarlarının desteğiyle maça hızlı başlayan Beşiktaş Cola Turka, iyi savunma yaparak ve hücumda da Nicevic ve Shumbert ile sayılar üreterek 8. dakikada 20-12 öne geçti. Fenerbahçe Ülker, Rasim ve Mirsad ile basketler bulup ilk periyot sonunda skoru 23-19'a getirdi. İkinci periyotta özellikle Kaya'nın etkili oyunuyla farkı açmaya başlayan Beşiktaş Cola Turka, devreyi 42-32 önde kapadı. İkinci yarıya da iyi başlayan Beşiktaş Cola Turka, 3. periyodu 16 sayı farkla 63-47 önde bitirdi. Son periyotta

Beşiktaş Cola Turka etkili oyununu sürdürerek sahadan 84-61 galip ayrıldı.

Bu arada Beşiktaşlı taraftarlarla polis arasında arbede yaşandı. Kendisine hakaret edildiğini iddia eden bir bayan seyirci, güvenlik görevlileri tarafından güçlükle yatıştırıldı. Siyah-beyazlı ekip, maçın ardından galibiyeti taraftarları ile kutladı.

Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Fenerbahçe Ülker Antrenörü Tanyeviç, bayram gününde taraftarlarını üzdükleri için üzgün olduklarını ifade ederek, "Biz kötü oynamamıza rağmen Beşiktaş gayet iyi oynadı. Kötü oynamamızın sebebi muhtemelen üzerimizdeki baskıydı. Karşı takımın yüzde 84 çemberdeki atış başarısı, yüzde 54'lük 3'lük atışlarındaki başarı bizim maçı kaybetmemizde yaptığımız kötü savunmayı gösterdi. Aynı zamanda Semih ve İbrahim'in olmaması bizi etkiledi.

Fenerbahçe ilerleyen haftalarda daha iyi olacak. Moralimizi daha yüksek tutacağız. Takım oyuncularımız böyle bir maçı kaybettikten sonra muhakkak ki moralleri bozuldu. Moralimizi daha yüksek tutup diğer maçta daha iyi sonuçlar alacağız" dedi.

Beşiktaş Cola Turka Antrenörü Ergin Ataman ise çok önemli bir maçı kazandıkları için mutlu olduklarını ifade ederek, "Her açıdan önemli bir derbi maçıydı. Şampiyonluk adayı iki takımın mücadelesiydi. Ligde aynı puandaydık. Maçın başından itibaren üstün olan taraf zaten bizdik. Katı savunma yaptık. Özellikle Fenerbahçe'nin etkili oyuncuları Salamon ve Mırsiç, bunları ikili sıkıştırmalarla skor imkanı vermedik. Çok akıllı oynadık. Özellikle de Shumpert ve Kaya'nın hücum vuruşları buna eklendi. Hakikaten

Avrupa'da en üst seviyede basketbol oynadık. Takımımı kutluyorum. Zaten çok formdayız. Oynadığımız 18 maçın 17'sini kazandık. Sadece Galatasaray'a kaybettik. Bugün de önemli bir galibiyet aldık. Taraftara teşekkür ediyorum. Zannediyorum bundan sonra Beşiktaş taraftarı yanımızda olacak. Biz onlarla beraber hem Türkiye'de hem de Avrupa'da hedefe doğru gideceğiz" diye konuştu.

Maçı bu kadar farklı bir şekilde kazanmayı beklemediklerini söyleyen Ataman, "Açıkçası çok büyük bir fark oldu. Ben maçı 10-15 sayı arası farkla kazanmayı düşünüyordum. Takıma da onu söylemiştim. Ama tabi seyirci baskısı yoğun, zor bir atmosfer. Böyle bir atmosferde Fenerbahçe çok dağılmadı, çok aşağıya inmedi. Bizim yaptığımız iyi ve sert savunma hücumda Shumbert ve Kaya'nın etkili oyunları onları çok dibe itti ve büyük de bir fark oluştu. Ama zaten gerek ligde gerek Avrupa kupalarında oynadığımız

maçlara baktığımızda iki takım arasında fark var. Biraz onlar bugün yerli yerine oturdu. Biz oyunumuzu oynadık. Onlar da oyunlarını oynadılar. Aradaki fark da bunu getirdi" şeklinde konuştu.

(ERS-MFS-NÇ-S)