Bediüzzaman'ın Talebesi Abdülkadir Badıllı Vefat Etti

Bediüzzaman'ın Talebesi Abdülkadir Badıllı Vefat Etti

Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Güncel

Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Abdülkadir Badıllı, Ankara'da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Abdülkadir Badıllı, bu sabah, nefes darlığı nedeniyle tedavi gördüğü Ankara'daki Gazi Üniversitesi Hastanesinde yaşama veda etti.

SON HAFTA BİLİNCİNİ KAYBETTİ

Nefes darlığı, cigerlerinde ve bağırsaklarında sorun bulunan Badıllı'nın tedavisi yoğun bakım servisinde devam ediyordu. Badıllı'nın son bir hafta içinde bilincini de kaybettiği belirtiliyor.

Barla Platformu Başkanı Said Yüce, Badıllı'nın bir ay önce ambulans uçakla memleketi Şanlıurfa'dan Ankara'ya getirildiğini ve bu sabah Gazi Hastanesinde hayatını kaybettiğini duyurdu.

ŞANLIURFA'YA DEFNEDİLECEK

Badıllı'nın cenazesinin Cumartesi günü Şanlıurfa'da ikindi vakti kılınacak cenaze namazının ardından defnedileceğini belirten Yüce, "Cenaze törenine, Bediüzzaman Hazretlerinin hayatta olan talebeleri ile yurt içi ve dışından birçok insan iştirak edecek" dedi.

Badıllı, "Mufassal Tarihçe-i Hayat" adlı 3 ciltlik eseri ile de tanınıyor.

ABDULKADİR BADILLI KİMDİR?

1936 yılında Şanlıurfa'ya bağlı Akziyaret nahiyesinin Şeyhzeliha köyünde dünya geldi. Babası Abdurrahman annesinin adı Havva. 1953 yılında Bediüzzaman Said Nursi'yi birçok kez ziyaret etti ve Said Nursi kendisini talebeliğe kabul etti. Badıllı, 1953'ten bugüne kadar kendini Risale-i Nur hizmetine verdi.

Abdülkadir Badıllı'ya geçtiğimiz yıllarda Harran Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. Arapça, Farsça, Osmanlıca ve Kürtçe biliyordu. Badıllı, Kürtçe ve Türkçe birçok eser kaleme aldı.

Bediüzzaman'ın Talebesi Abdülkadir Badıllı Vefat Etti

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Manşet Haberler

title