Bedensel Engellilerin Ygs Çilesi

Bedensel Engellilerin Ygs Çilesi

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS)'na giren bedensel engelli adaylar, salon çilesi çekti.

Bedensel Engellilerin Ygs Çilesi

İstanbul'da bedensel engelli adaylar için belirlenen okulun fiziki şartlarının uygun olmamasına adaylar ve veliler tepki gösterdi. Okul girişindeki merdivenleri velilerin yardımıyla aşan tekerlekli sandalyedeki engelliler, sınıftaki masaların da tekerlekli sandalye ile oturmaya uygun olmadığını belirtti. Bedensel engelli adaylar, önlerine çıkarılan engeller nedeniyle sınav performanslarının etkilendiğini ileri sürdü.

Üniversiteye girişte birinci aşama sınavı olan YGS, 160 sınav merkezinde yapıldı. Adaylar 160 dakikada kendilerine üniversite kapısını açacak puanları almak için ter döktü. Öğrencilerin geleceğine yön verme açısından önemli bir sınav olan YGS'ye bedensel engelli adaylarda girdi. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM), başvuru belgesinde durumunu 'engelli' olarak işaretleyen adayları bir okulda topladı. İstanbul Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulu, bedensel engelli adayların sınava gireceği yer olarak belirlendi.

Sabah saatlerinde, yakınlarının yardımıyla okula gelen adaylar ilk önce girişte merdivenlerle mücadele etmek zorunda kaldı. Tekerlekli sandalyelerini kullanarak rahat bir şekilde sınav salonuna girmeyi ümit eden adaylar, hayal kırıklığına uğradı. Görevlilerin ve çevredekilerin yardımıyla merdiven engelini aşan öğrenciler, bozuk moralle sınav salonuna girdi. Bedensel engelli üniversite adayları, sınav salonunda ikinci bir şok yaşadı. Tekerlekli sandalye ile masalara yaklaşan adaylar, sandalyelerin yüksek gelmesi nedeniyle farklı çözümler aramaya başladı. Boyu normal masalara yetişmeyen adaylar, bilgisayar masalarında sınava girmek zorunda kaldı.

Sınav maratonu bittikten sonra dışarı çıkmak isteyen adaylar yine çevredekilerden yardım istedi. Okulun girişindeki merdivenlerden velilerin el birliği yaparak indirdiği adaylar, yetkililere tepki gösterdi.

İkinci bir üniversite okumak için sınava girdiğini ifade eden bedensel engelli aday, "10 yıl önce sınava girmiştim. O günden bu yana engelliler için değişen hiçbir şey yok. Sabah arabamla geldim. Aracımı park edecek otopark bulamadım. 'Nereye park edersen et' dediler. Otopark aramak zorunda kaldım. Engelli salonu olduğu için buraya verdiler, İstanbul'un bir ucundan geliyorum. Girişte rampa yok, merdiven var. Buraya gelen engelli aday sınavdan önce lavabo kullanmak isteyebilir, öyle bir lavabo yok. İçerde tekerlekli sandalye kullanan adayların kullanabileceği bir masa yok. Hiçbir şey düşünülmemiş ortada bir engelli salonu yok. Sadece kağıt üstünde var. Tam bir rezillik. Bunun adı terbiyesizliktir. Bunun adı umursamazlıktır. Sınava girmeden önce moralimiz bozuldu. Bu şekilde sınava girdik. Bu sınava giren adayların kaderini etkileyen bir durum," şeklinde konuştu.

Bedensel engelli başka bir aday, sınav salonunun fiziki şartlarının sınav performansını olumsuz etkilediğini kaydetti. Engelli aday, "Aksaklıklar vardı. Performansımızın etkilenmeyeceği bir şekilde sınava girmek isterdik. Oturduğumu salon uygun değildi" dedi. Babası ile birlikte sınava gelen bedensel engelli başka bir öğrencide, sınav salonundaki masalar tekerlekli sandalyelere göre yüksek olduğu için bilgisayar masasında sınava girmek zorunda kaldığını belirtti. Sınav salonunda asansör olmadığını belirten engelli adaylar, karşılaştıkları fiziki engellerin sınav öncesi morallerinin bozulmasına neden olduğunu dile getirdi. Engelli adayların yakınları da fiziki şartların hem kendilerini hem de çocuklarını üzdüğünü ifade etti.

Aynı okulda sınava giren işitme engelli öğrenciler de sınav sorularının uzunluğundan şikayet etti. Özelilikle Türkçe sorularının çok uzun olduğunu belirten işitme engelli adaylar, dikkatleri dağıldığı için özellikle uzun soruları anlayamadıklarını kaydetti.