Bedelli Askerlik Çıkacak Mı?

Bedelli Askerlik Çıkacak Mı?

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bedelli askerlik tartışmalarına noktayı koydu.

Bedelli Askerlik Çıkacak Mı?

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bakım için İsrail'e gönderilen fakat Türkiye'ye teslim edilmeyen heronlarla ilgili değerlendirmede bulundu. Arınç, "İsrail, kendi sorumluluğunda bakım yapması gereken ve elektronik aygıtları üzerinde tetkik yapması gereken heronları veya insansız hava araçlarını vermemiştir. Ancak, Elimizdeki imkanlar sadece onlardan ibaret değildir." dedi.

BEDELLİ ASKERLİK KONUSU

Bülent Arınç, Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü'nde 'Siyasal İletişim Danışmanlığı Sertifika Programı'na katıldı. Programın ardından Arınç, çıkışta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "Bedelli askerlik konusunda çalışmalar gelindiği yolunda haberler çıkıyor. Bu konuda düşüncelerinizi alabilir miyiz?" şeklindeki sorusuna Arınç, "Bu konuda düşüncemiz belli, bunu Türkiye'de herkesim biliyor. Bedelli askerlik konusunda bir çalışma olup olmadığını bilmiyorum. Bedelli askerlikten sorumlu başbakan yardımcısı değilim. Ancak bu konuda gerek Türk Silahlı Kuvvetleri'nde, gerekse Hükumetimiz nezdinde bir çalışma olup olmadığı konusunda bilgi sahibi değilim. En azından böyle bir çalışma olmadığını biliyorum" diye cevap verdi.

Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nın, BDP'nin olağan kongresiyle ilgili soruşturma başlattığının ve bu konudaki düşüncelerinin sorulması üzerine Arınç, "Her partinin kongresiyle ilgili olarak, her partinin yapısıyla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığında zaten siyasi partilerin bir masası vardır. Kongre sonuçları bu masada değerlendirilir. Ancak bir partinin kongresinde, televizyon ekranlarından yansıyan, hukuka ve yasalara aykırı durumlar tespit edilirse, bu konuda savcılıklar bir soruşturma açabilirler. Bugüne kadar bütün partiler için bu yapılmıştır. Anlaşılıyor ki BDP için de bu yapılacaktır. Bunun arkasında BDP'ye özel bir maksat aranması doğru olmaz. Eğer, İstiklal Marşı yerine PKK marşı söylendiği iddiası doğruysa ve Öcalan'lı posterlerle bir propaganda malzemesi kullanılmak istenmişse veya bir başka şey yapılmışsa, yasaların reddettiği veya açıkça suç saydığı fiillerin işlenip işlenmediğini bir soruşturmanın ortaya koyması gerekir, diye düşünüyorum. Bu rutin bir incelemedir. Eğer savcılık bir suç unsuru bulursa ondan sonra gereğini yapacaktır. Ben global olarak hiçbir siyasi partinin kapatılması taraftarı değilim. Ama her siyasi partinin de yasalara göre faaliyet yapması esastır." ifadesini kullandı.

İsrail'den gelmeyen heronlarla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklanmalarını hatırlatması üzerine Arınç, "Buna ilave edilecek bir husus yok. Şu anda bütün heronlar veya insansız hava araçları oradadır diye düşünmeyin. Şu anda yeni araçlar elimizdedir. İstihbarat çalışması yapmaktadır. Esasen birtakım giriş çıkışlar da olsa hedefler de olsa. Bu araçlar vasıtasıyla tespit edilmektedir. Sayın Başbakan'ımızın bahsettiği konu maalesef gerçektir ve İsrail kendi sorumluluğunda bakım yapması gereken ve elektronik aygıtları üzerinde tetkik yapması gereken heronları veya insansız hava araçlarını vermemiştir. Elimizdeki imkanlar sadece onlardan ibaret değil." karşılığını verdi.