Bdp Haberleri

Bdp haber, Bdp son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Bdp - 23.05.2017
İHD Genel Başkan Yardımcısı Bilici'ye 15 Yıla Kadar Hapis İstemi
DİYARBAKIR Cumhuriyet Savcılığı, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici hakkında 'Örgüt üyeliği' ve 'Yasa dışı eylemlere katılmak' iddiasıyla 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.
Bdp - 18.05.2017
Kck Ana Davasının 11 Bin Sayfalık Gerekçeli Kararı Açıklandı
Anayasa Mahkemesi'nin Mustafa Balbay kararı üzerine  KCK ana davasında tutuklu olduğu sırada BDP'den milletvekili seçilen Şırnak Milletvekili Selma Irmak 2013 yılında tahliye edildi.
Bdp - 16.05.2017
Dha Yurt Bülteni-9
2013 yılı Ağustos ayında kapatılan BDP ve DTP tarafından Suriye sınırındaki Ceylanpınar'da Suriyeli Kürtlere destek yürüyüşü yapılması planlandı.
Bdp - 01.05.2017
Dha Yurt Bülteni-10
HDP Milletvekili Ayhan gözaltına alındı (2) SERBEST BIRAKILDI Şanlıurfa GAP Havalimanı'nda polis tarafından gözaltına alınan HDP Milletvekili İbrahim Ayhan, sağlık kontörlünden geçirildikten sonra mahkemeye çıkarıldı. Ayhan, 7'nci  Asliye Ceza Mahkemesi'nde, hakkında 'terör örgüt propagandası yapmak' suçundan açılan davada ifade verdi. Ayhan, 2009 tarihinde İl Başkanlığı yaptığı Barış ve Demokrasi Partisi'nde (BDP) 'defter kaydında usulsüzlük' iddiasıyla da 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde ifade verdi.
Bdp - 20.04.2017
Dbp'li Eski Belediye Başkanı Kaya'nın Yargılanması
Van'da eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Belediye Meclis Üyesi Fırat Anlı ile eski BDP Milletvekili Ayla Akat Ata'nın tutuklanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada cumhuriyet savcısı ve hakimlere hakaret ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan eski Van Büyükşehir...
Bdp - 20.04.2017
Erzurum'da Terör Operasyonu
Bu kapsamda HDP ve BDP ilçe başkanlıklarında bölücü terör örgütüne ait örgütsel dokümanlar bulunduğu istihbaratı üzerine operasyon düzenlendi.
Bdp - 14.04.2017
Sosyal Medyada Terör Propagandasına Ceza
Eski BDP İl Başkanı Çelik tahliye edildi Aynı suçtan hakim karşısına çıkan eski BDP İl Başkanı Turan Çelik ise savunmasında 2011-2015 yıllarındaki paylaşımları nedeniyle yargılandığını söyledi.
Bdp - 04.04.2017
TBMM Başkanı Kahraman Açıklaması
Kahraman, burada yaptığı konuşmada Pakistan'a gittiğini ve Pakistan ile Türkiye'nin devlet ve millet olarak dost olduğunu belirterek, "Devletlerin menfaatleri milletlerin dostluğu var. Pakistan'da bu kaide işlemiyor. Hem devletin hem de milletin bize büyük dostluğu var. 13 tane parti var hepsi ayağa kalktı ve masaya vurmaya başladılar. Bizde de masaya vurmak var ama protesto için. Hele halk partililerle BDP'liler.
Bdp - 03.04.2017
Hdp'li Yıldırım: 'Hayır' Dersek, Kalıcı ve Onurlu Bir Barış'ın Kapısını Aralamış Oluruz
HALKLARIN Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, 16 Nisan'a yapılacak halk oylamasınına 'Hayır' oyu vererek kalıcı bir barışın kapısını aralanacağını ifade ederek, "Hayır dersek, bizim günümüzü karartan, gönlümüzü daraltan ve yüreğimizi sızlatan bu ölümlere dur demiş oluruz" diye konuştu. "NE KÜRDÜN NE DE TÜRKÜN BU PAKETTE ADI VARDIR" Elazığ'ın Karakoçan İlçesi'ni ziyaret eden HDP Grup Başkanvekili ve Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım beraberindeki İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Demokratik Bölgeler Partisi yöneticileriyle birlikte 16 Nisan günü, anayasa değişikliğiyle ilgili yapılacak halk oylaması öncesi esnafları ziyaret etti. Daha sonra ilçe meydanında toplanan kabalığa seslenen HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliğinin vatandaşa bir fayda sağlamayacağını belirtirek, "16 Nisan'da 18 maddelik bir paket onaya sunuluyor ama bu maddelerin hiç birini vatandaşımız kendisine ne getireceğini bilmiyor. Çünkü getirebileceği bir fayda yok. Buradan hareketle bizim yaşamımızı ekonomik, sosyal, siyasi, kültürel olarak günlük yaşamımızı, uluslararası ilişkilerimizi iyileştirecek bir tek madde yok. Oradan hareketle diyoruz bakın, 16 Nisan'da bu paket geçerse ne olur? Son iki yılda bu ülkenin başına gelen bütün felaketler ve kötülükler kalıcılaşmış olur. Bunların yapmak istediği Türkiye'yi yıllar boyunca yaşanılmaz hale getirecek olan olağan üstü hali kalıcılaştırmak tesisleştirmektir. Bu ülkenin son iki yıldır kaybetmiş olduğu barışına karşı getirilmek istenen içten ve dıştaki savaşa 'Hayır' diyoruz. Bizim hoşgörülüğümüze, kardeşliğimize, toplumsal birliğimize ve beraberliğimize karşı getirilmek istenen toplumsal kamplaşmaya, kine nefrete, aramızdaki öfkeye 'Hayır' diyoruz . Gençlerimizin kanının akmasına, canlarımızın toprağa düşmesine 'Hayır' diyoruz. İnanın hayırdan hayır vardır. Bu pakette ne Kürdün adı vardır, ne Türk'ün, ne Alevi'nin adı var, ne Sünni'nin, hiç kimsenin bu işte bir faydası yok"dedi. "BU PAKET GEÇERSE HUZUR GÖRECEĞİMİZ GÜN KALMAYACAK" HDP'li Yıldırım, 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliğinin kabul edilmesiyle ülkeye huzur gelmeyeceğini de ileri sürerek, "Bu mesele sadece HDP'nin, DBP'nin meselesi değil, bu paket geçerse artık bu ülkede ne HDP ne BDP ne AKP 'li, ne MHP'line de CHP'li hiçbir kardeşimizin huzur göreceği gün kalmayacaktır.
Bdp - 03.04.2017
Dha Yurt Bülteni - 12
"BU PAKET GEÇERSE HUZUR GÖRECEĞİMİZ GÜN KALMAYACAK" HDP'li Yıldırım, 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliğinin kabul edilmesiyle ülkeye huzur gelmeyeceğini de ileri sürerek, "Bu mesele sadece HDP'nin, DBP'nin meselesi değil, bu paket geçerse artık bu ülkede ne HDP ne BDP ne AKP 'li, ne MHP'line de CHP'li hiçbir kardeşimizin huzur göreceği gün kalmayacaktır.
Bdp - 03.04.2017
Dha Yurt Bülteni-10
Murat YAYIN/MALKARA(Tekirdağ),- ==================================================== 5)HDP'DEN YÜKSEKOVA'DA MİTİNGE DAVET HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 13 Nisan'da yapılacak referandum mitingi için broşür dağıttı.HDP Yüksekova İlçe teşkilatı, 13 Nisan'da referandum çalışmaları kapsamında İlçede miting düzenleyecek. Mitinge katılımın sağlanması için HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, BDP eski Milletvekili Hamit Geylani ve HDP İlçe yöneticileri Cengiz Topel Caddesi'nde broşür dağıtarak vatandaşları mitinge davet etti.
Bdp - 03.04.2017
Hdp'den Yüksekova'da Mitinge Davet
HDP Yüksekova İlçe teşkilatı, 13 Nisan'da referandum çalışmaları kapsamında İlçede miting düzenleyecek. Mitinge katılımın sağlanması için HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, BDP eski Milletvekili Hamit Geylani ve HDP İlçe yöneticileri Cengiz Topel Caddesi'nde broşür dağıtarak vatandaşları mitinge davet etti.
Bdp - 29.03.2017
Hdp'li Baluken Rahatsızlığı Nedeniyle Duruşmaya Katılmadı
HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken hakkında BDP'nin Elazığ il kongresinde yaptığı konuşma nedeniyle Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlanmıştı.
Bdp - 29.03.2017
Hdp'li Demirtaş Duruşmaya Katılmadı
5 Kasım 2016 tarihinde terör soruşturmasında tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hakkında Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da başka bir dava daha açılmıştı. 28 Eylül 2013 tarihinde Elazığ'ın Palu ilçesinde BDP ilçe teşkilatının açılışında yaptığı konuşma nedeniyle HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'la ilgili savcılık tarafından TCK 215.
Bdp - 21.03.2017
Muş'ta Terör Operasyonu: 19 Gözaltı
Muş Valiliğinden yapılan açıklamada, İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin PKK/KCK silahlı terör örgütünün faaliyetlerinin deşifresi ve engellenmesine yönelik çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Açıklamada, "Aralarında DBP İl Başkanı, HDP eski İl Başkanı, BDP eski İl Başkanı, BDP'li Bulanık Belediyesi eski Başkanı, DBP Bulanık eski İlçe Başkanı, DBP'li Malazgirt Belediye Başkan Vekili, Tuhad-Der üyesi ve Alparslan Üniversitesi eski Öğrenci Konseyi Başkanının da bulunduğu toplam 19 şahıs yakalanmıştır.
Bdp - 21.03.2017
Muş'ta Terör Operasyonu
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Aralarında DBP İl Başkanı, HDP eski İl Başkanı, BDP eski İl Başkanı, BDP'li Bulanık Belediyesi eski Başkanı, Bulanık DBP eski İlçe Başkanı, DBP'li Malazgirt Belediye Başkan Vekili, Tuhad-Der üyesi ve Alparslan Üniversitesi eski Öğrenci Konseyi Başkanı'nın bulunduğu toplam 19 şahıs yakalanmıştır.
title