BDP'liler Seyit Rıza'yı Elazığ'da Andı

BDP'liler Seyit Rıza'yı Elazığ'da Andı

BDP'liler Seyit Rıza'yı Elazığ'da Andı
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Diyarbakır'da Barzani ile buluşan Başbakan Erdoğan'ı sert bir dil ile eleştirdi.

Bdp Elazığ İl Örgütü. 1937 yılında Elazığ Buğda Meydanı'nda asılarak idam edilen Seyit Rıza'yı anma töreninde konuşan BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Diyarbakır'da Barzani ile buluşan Başbakan Erdoğan'ı sert bir dil ile eleştirdi.

Elazığ Hozat Garajı'nda toplanan yaklaşık 200 BDP'li, Palu-Dersim Elele yazılı pankartla, Seyit Rıza'nın idam edildiği Buğda Meydanı'na kadar yürüdü. Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek sloganları eşliğinde Buğda Meydanı'na gelen kalabalık, zafer işaretleri eşliğinde bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Seyit Rızay'ı anma töreninde konuşan BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Mesut Barzani, Şivan Perver ve İbrahim Tatlıses ile birlikte Diyarbakır'da incelemelerde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yüklenerek, Sayın Barzani, mayın Şivan Perver, Kürdistan'a gelmiş bulunuyor. Hoş geldiniz diyoruz onlara. Ama Başbakan iyi bilsin ki. 4 yıl öncesinde Kemal Burkay'ı bir umut olarak getirip bize pazarlayan, Kemal Burkay'dan muhatap yaratmak isteyen, yaratacağı muhataplık şahsında Kürt halk önderini, Kürt özgürlük hareketini, Kürdistan davasını bitireceğini sananlar. bugün Şivan Perver'in eteklerine sarılarak umudu yeşertmek istiyor. Bu köprülerin altından çok sular aktı, çok sular geçti. Artık bizim kanmaya da. kandırılmaya da ne hakkımız var, ne de ona fırsat veririz. 11 aydır Türkiye'de bir Allah'ın kulu silahla öldürülmüyor çok şükür. On bir aydır gerillasından polisine, askerinden siviline, şiddet sarmalından insanlar zarar görmüyor. Ama kimin sayesinde Kürtler parmağını tetikten, elini silahtan çekmişken hala demokratikleşme paketi adı altında Kürtler'i kandırmaya çalışan Başbakan'a buradan hatırlatmak isterim ki; bu saatten sonra Kürdün statüsünü tanımadan, yani Kürdün kendi kendisini yönetmesine fırsat vermeden, Kürt dilini eğitim dili olarak kabul etmeden, Kürt kimliğini, Kürt kültürünü yasal anayasal güvenceye kavuşturmadan, zorunlu din dersini kaldırmadan, diyaneti lağvetmeden, Cemevi'ni ibadethane olarak kabul etmeyinceye kadar, biz de inadına demokratik safta mücadele edeceğiz, mücadelede de kararlıyız dedi.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı meydanda Seyit Rıza'yı anan BDP'liler, basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title