BDP'li Kadın Belediye Başkanları, Van İçin Yardım Çağrısı Yaptı

BDP'li Kadın Belediye Başkanları, Van İçin Yardım Çağrısı Yaptı

BDP yönetimi tarafından alınan kararla depremin vurduğu Van'da çadırlarda nöbet tutmaya başlayan BDP'li Osman Baydemir ile Diyarbakır Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu, nöbet sırasını BDP'li kadın belediye başkanlarına devretti.

BDP'li Kadın Belediye Başkanları, Van İçin Yardım Çağrısı Yaptı

BDP yönetimi tarafından alınan kararla depremin vurduğu Van'da çadırlarda nöbet tutmaya başlayan BDP'li Osman Baydemir ile Diyarbakır Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu, nöbet sırasını BDP'li kadın belediye başkanlarına devretti. Mahalleleri gezen ve halkın sıkıntılarını dinleyen BDP'li Tunceli, Lice ve Doğubayazıt Kadın Belediye Başkanları, halkın barınma sıkıntılarının çözülmesi için acil yardım çağrısında bulundu.

Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, Doğubayazıt Belediye Başkanı Canan Korkmaz ve Lice Belediye Başkanı Fikriye Aytin, Baydemir ve Kurbanoğlu'ndan 'Nöbeti devraldıktan' sonra Van Belediye Başkan Yardımcısı Gülbahar Orhan ve İl Genel Meclisi Başkanı Semira Varlı ile birlikte mahalleleri gezdi. Kadın belediye başkanları, ilk olarak Eminpaşa Mahallesi'nde Van Belediyesi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan 'Çok amaçlı merkezi& ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Tunceli Belediye Başkanı Şahin, eksikliklerin giderilmesi için büyük bir çaba içerisinde olduklarını söyledi. Şahin, şöyle dedi:

"Şu an çok daha organizeli olarak çalışıyoruz. Tüm belediye başkanlarımız Van'a gelerek sizlerin sorunları ile ilgilenecek. Van Belediyemizin bu kadar sorunun altından kalkması imkansız. Onunu için tüm belediyeler olarak burada olacağız. Van'da gidilmeyen ev bırakmayacağız."

Tunceli Belediye Başkanı Şahin, Doğubayazıt Belediye Başkanı Korkmaz ve Lice Belediye Başkanı Aytin, halkın sorunlarını dinledikten sonra barınma sıkıntılarının çözülmesi için de acil yardım çağrısında bulundu. Belediye Başkanı Edibe Şahin, şöyle dedi:

"Van'daki halkımızın barınma sorunun çözülmesi için herkese acil yardım çağrısı yapıyoruz. Depremin üzerinden 1 ay geçmesine rağmen yaralar halen sarılmadı. Depremin ilk günü Van'a geldik. halkın barınma sorunları vardı. Bu sorun halan devam ediyor. Kış ayları göz önünde bulundurularak bir an önce prefabrik evler getirilmelidir. Van'daki halkımızın barınma sorunun çözülmesi için herkese acil yardım çağrısı yapıyoruz. Bu konuda halkımız Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB) üzerinden bu yardımlarını ulaştırabilir. Yine mahallelerde sağlık taramalarının yapılması gerekiyor. Burada birçok kurumun işbirliği ile sağlık merkezleri kurulmuş ancak bu yeterli değil. Bu konuda da duyarlı sağlık çalışanlarının katkılarını bekliyoruz." - Van