Bdp'li Hasip Kaplan: Etö, Dünyanın En Karanlık Suç Örgütüdür

Bdp'li Hasip Kaplan: Etö, Dünyanın En Karanlık Suç Örgütüdür

11.07.2010 14:17 | Son Güncelleme: 11.07.2010 14:17
Bdp'li Hasip Kaplan: Etö, Dünyanın En Karanlık Suç Örgütüdür

Bdp Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, İddia Edilen Ergenekon Terör Örgütü (Etö)'nün Dünyanın En Karanlık Suç Örgütü Olduğunu Savundu. Anayasa Değişiklikleriyle İlgili 12 Eylül'de Yapılacak Referandumu Boykot Etmek İçin Çalışmalara Başlayan Bdp Milletvekili Hasip Kaplan, Bu Çerçevede Antalya'da Bir Dizi Toplantıya Katıldı.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, iddia edilen Ergenekon Terör Örgütü (ETÖ)'nün dünyanın en karanlık suç örgütü olduğunu savundu.

Anayasa değişiklikleriyle ilgili 12 Eylül'de yapılacak referandumu boykot etmek için çalışmalara başlayan BDP milletvekili Hasip Kaplan, bu çerçevede Antalya'da bir dizi toplantıya katıldı.

Antalya'da bir restorantta gazetecilerle biraraya gelen Hasip Kaplan, gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı. İddia edilen ETÖ ile ilgili açıklama yapan Kaplan, ETÖ'nün sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en karanlık suç örgütlerden biri olduğunu söyledi. Hasip Kaplan, Ergenekon'u şu şekilde tanımladı:

"Ergenekon'un bir yanı derin devlettir, Gladyodur, kontrgerilladır, bir yanı çetedir ve özellikle 1990-1999 yılları arasında bütün yasa dışı işleri, cinayetleri, faili meçhulleri işlemiş ve köy yakma olaylarına karışmış, sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en karanlık suç örgütlerinden birisidir. Bununla hesaplaşılması gerekir."

Partileri BDP'nin, ETÖ ile işbirliği içindeymiş gibi gösterildiğini anlatan Hasip Kaplan, kendilerinin Ergenekon mağduru olduğunu kaydetti. Kaplan, "Siyaseten bizi vurmak için bize bunlar Ergenekoncu diyorlar. Hâlbuki Ergenekon çeteleriyle hiçbir şekilde uzlaşmayacak tek parti varsa o da biziz." diye konuştu.

"BAŞBAKAN KENAN EVRENİ YARGILAMAZSA İKİ ELİM YAKASINDA OLACAK"

12 Eylül askeri müdahalesi sonrasında hazırlanan Anayasadaki değişiklikler için boykot çağrısı yapan Hasip Kaplan'ın, darbeyi gerçekleştiren Kenan Evren'in yargılanmasını istemesi ise dikkat çekti. AK Parti hükümetinin, 12 Eylül darbesini gerçekleştirenleri yargılayamayacağını savunan Kaplan, şöyle konuştu:

"12 Eylül darbesinin yıldönümünde referanduma gidilecek. Referandumdan her türlü sonuç çıkabilir. 'Boykot', 'Hayır' veya 'Evet' de çıkabilir. Referandumdan 'Evet' çıkarsa ve Başbakan o ay içerisinde Kenan Evren'i yargılayıp içeri tıkmazsa ve mahkeme önüne çıkarmazsa ellerim yakasında olacak. AK Parti hükümetinin darbecileri yargılayamayacağını iddia ediyorum."

12 Eylül Anayasası'nın tamamen değişmesinden yana olduklarını ve bu anayasanın artık yama tutmayacağını ifade eden Kaplan, "Kürtlerde bir atasözü var; yüz yamalı tulum, odun tutmaz. Bu Anayasa, YÖK'üyle, MGK'sıyla komple değişmediği sürece Türkiye'de Avrupa Birliği süreci de olumsuz etkilenecektir. Ve Türkiye, demokratik bir ortama giremeyecektir. Temel sorun, demokratik bir toplum oluşturma sorunudur." diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi'nin kararlarıyla ilgili sorular üzerine BDP'li Kaplan, Anayasa Mahkemesi'nin anayasayı ihlal eden bir mahkeme olduğunu söyledi. Kaplan, "Anayasa Mahkemesi'nin işi gücü Anayasayı ihlal etmek." dedi.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Bdp'li Hasip Kaplan: Etö, Dünyanın En Karanlık Suç Örgütüdür - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.9.2020 16:14:37. #1.15#
title