Bdp İstanbul İl Başkanlığı Törenle Açıldı

Bdp İstanbul İl Başkanlığı Törenle Açıldı

Barış ve Demokrasi Partisi'nin (Bdp) İstanbul İl Başkanlığı Törenle Açıldı. Kapatılan Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) İl Başkanlığı Tabelası Değiştirilerek Bdp Tabelası Asılmıştı.

Bdp İstanbul İl Başkanlığı Törenle Açıldı

Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) İstanbul İl Başkanlığı törenle açıldı. Kapatılan Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) il başkanlığı tabelası değiştirilerek BDP tabelası asılmıştı. Açılışta konuşan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, KCK'ya yönelik operasyonlarda partisine mensup belediye başkanlarının gözaltına alınmasını ve kelepçeli fotoğraflarını eleştirerek, "Bu fotoğraf açılımın fotoğrafı olamaz." dedi. Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan lehine sloganların atıldığı açılış sonrasında parti yetkililerinin uyarıları ve polisin aldığı tedbirler üzerine herhangi bir olay yaşanmadı.

DTP'nin kapatılmasından sonra bu partinin İstanbul İl Başkanlığı'na BDP'nin tabelası asılmıştı. Bugün BDP İl Başkanlığının açılışı yapıldı. Açılışa BDP'li milletvekilleri Hasip Kaplan ve Akın Birdal ile yaklaşık 200 partili katıldı.

Açılışta konuşan milletvekili Hasip Kaplan, hükümeti ve Anayasa Mahkemesi'ni eleştirdi. Türkiye'de 27 partinin kapatıldığını hatırlatan Kaplan, "Şunu gördük ki, Türkiye'de sorunların çözümünün parti kapatmak değil. Eğer bir çözüm olacaksa bu parti kapatmak değildir. Bundan sonra Anayasa Mahkemesi'ni kapatacağız ki Türkiye'ye demokrasi gelsin. Onlar kapatmaktan yılmadı biz de açmaktan yılmayacağız. Demokrasinin beşiği 1789 ihtilalinin boyadığı Fransa'da Anayasa Mahkemesi yoktur. Nerede vardır, Faşist Hitler Almanyası ve Faşist Musollini İtalyasında var." dedi.

Siyaset kuralları hiçe sayılarak belden aşağı vurulduğunu, Kürtlerin susturulmaya çalışıldığını iddia eden Kaplan, "Güreşin de, mücadelenin de, demokratik siyasetin de bir kuralı vardır. Sayın Erdoğan gücün yetiyorsa, topunu, tüfeğini, panzerini bırak meydana gel. Bizim gibi yalın ayak çıplak gel. Sanmayın ki kelepçe vurduğunuz o belediye başkanları sandıktaki oyları parayla, rüşvetle, sahtekarlıkla, dolandırıcılıkla aldılar. O halk eşitlik, demokrasi ve kardeşlik için onları seçti. Milletvekilleri ve belediye başkanlarını düşürerek, siyaseti belden aşağı vurarak ahlaksızca oynayarak nereye götüreceksiniz? Arkadaşlarımızın yakalanmasının fotoğrafı demokrasinin, kardeşliğin, barışın ve açılımın fotoğrafı değil. Bu fotoğraf 12 Eylül darbesi ve faşist sistemin fotoğrafıdır." diye konuştu.

"Bize diyorlar ki dağlara gel dağlara gel şarkısını söyleyin" diyen Kaplan, şunları söyledi: "Hayır, Le Amedeyi söyleyeceğiz. Biz diyoruz ki artık hükümetin politikaları çözümsüzlüğü derinleştirdi. Halk böyle durumlarda diyor ki çözüm adresi değilse meclis, işte sandık. Biz de diyoruz ki gel gel, halkın kucağına gelin, sandığa gelin. İşte hodri meydan. Kürtler demokratik siyaseti terk etmeyecektir. Amblemimizi kelebek yapmıyoruz, ceylan yapmıyoruz vuruyorlar. Gül yapmıyoruz koparıyorlar. Meşemizle, köklerimizle geliyoruz. Hesap sormaya geliyoruz Ankara bekle bizi. Hesap sormaya geliyoruz. Eğer hesap sormasak bize de yuh olsun."

Akın Birdal da tutuklamalara ve parti kapatmalara dikkat çekerek, "Bir halk bu kadar küçük düşürülemez, aşağılanamaz ve yok sayılamaz. Tutuklanan arkadaşlarımız, kadınlar, taş atan çocuklarımız sadece barış dediler. Arkadaşlarımızın ellerine kelepçe vurularak Nazi kamplarını aratan görüntüler basına servis edildi. Bu kelepçeler yüreklerimize vuruldu. Ancak irademize kelepçe vuramayacaklar" dedi.

Konuşmaların ardından açılışı BDP il binasının açılışı yapıldı. Açılışın ardından törene katılanlar müzik eşliğinde halay çekti. Bu sırada bazı gruplar terör örgütü ve elebaşı lehine sloganlar atarak ara sokaklara dağıldı. Ancak parti yetkililerinin anonsları, sokak aralarına gelerek grupları uyarması ve polisin aldığı tedbirler üzerine herhangi bir olay yaşanmadı.(CİHAN)