BDP Genel Başkanı Demirtaş Açıklaması

BDP Genel Başkanı Demirtaş Açıklaması

BDP Genel Başkanı Demirtaş Açıklaması
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

"Başbakan önceki gün çıkmış 'Mustafa Kemal Kürdistan demiştir' diyor. Burada Kürdistan diyen Kürt siyasetçiler yargılanmaya devam ediyor" 
 "Kürtler bu ülkenin düşmanı değil. Kürdistan'ın di...

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Başbakan önceki gün çıkmış 'Mustafa Kemal Kürdistan demiştir' diyor. Burada Kürdistan diyen Kürt siyasetçiler yargılanmaya devam ediyor" dedi.

Demirtaş, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen "Şırnak KCK Kent Meclisi" davasını izledikten sonra adliye çıkışında, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal ile meclis ve parti üyelerinin 2 yılı aşkın süredir tutuklu yargılandıklarını kaydeden Demirtaş, tutuklulara rehin muamelesi yapıldığını savundu.

"Bu devletin yargıçları, savcıları, polisi 'Kürtler adına birşey savunmayacaksınız. Kendi kimliğinizle, inançlarınızla, yaşam tarzınızla, ideolojinizle siyaset yapmayacaksınız. Bu suçtur' deniliyor. Bunu istiklal mahkemeleri de söylüyordu. 90 yıldır aynı zihniyet işlemeye devam ediyor. Başbakan önceki gün çıkmış 'Mustafa Kemal Kürdistan' demiştir diyor. Burada Kürdistan diyen Kürt siyasetçiler yargılanmaya devam ediyor" diyen Demirtaş, mahkemelerden hiçbir beklentilerinin olmadığını anlattı.

Mahkemelerin suç işlediğini, yargıçların, savcıların bazılarının suça bulaştığını ileri süren Demirtaş, bu mahkemelerin kuruluş şeklinin hukuka ve yasaya aykırı olduğunu aktardı.

Mahkemelerden bir beklentileri olmadığı için avukat ve tutukluların tahliye talebinde bulunmadığını belirten Demirtaş, mahkemelerin nasıl çalıştığının bilindiğini söyledi.

Kışanak'ın belediye başkanlığı için aday olması

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı için BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'ın adaylığının sorulması üzerine Demirtaş, hayırlı olmasını dileyerek, Diyarbakır'da iyi bir belediye yönetimi sergileyebileceğini düşündüğünü belirtti.

İyi bir kadro, ekip ve meclisle Diyarbakır'a çok iyi hizmetler yapabileceğini, 15 yıldır Diyarbakır'da yönetimde olduklarını anlatan Demirtaş, bu konuda büyük mesafeler katettiklerini savundu.

Belediye hizmetleri konusunda çok önemli bir noktaya geldiklerini dile getiren Demirtaş, "Gültan hanımın bu çıtayı daha da yükseğe taşıyacağını düşünüyorum. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Tabi burada son kararı partililerimiz, komisyonumuz ve genel merkezimiz verecek" ifadelerini kullandı.

Bütün belediyelerde eş başkan olacak

"Fırat Anlı da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde eş başkan olacak mı?" sorusuna Demirtaş, isminin geçtiğini, Anlı'nın daha önce Yenişehir Belediye Başkanlığı yaptığını, deneyimli yerel bir yönetici olduğunu söyledi.

Sonucu hep birlikte göreceklerini dile getiren Demirtaş, "Ama netleşmiş değil hiçbiri" diye konuştu.

Eşbaşkanlık sistemini mümkün olan her yerde uygulayacaklarını, partilerinde de eşbaşkanlık sisteminin bulunduğunu bildiren Demirtaş, bunun yasal bir dayanağının olmadığını bildirdi.

Demirtaş, "Fakat kanun dışı da değildi. Son derece meşru bir çalışmaydı. Şimdi biz bunu belediyelerde uygulamak istiyoruz. Bir sonraki dönem bunun yasallaşması için uğraşacağız" diyerek, bir kadın ve bir erkeğin kenti eşit ve ortak bir şekilde yönetmesini istediklerini bildirdi.

"AK Parti'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı için Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu'nun ismi geçiyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Demirtaş, bütün partilerin adaylarına, isimlere saygı duyduklarını, her partinin kendi adayını kendisinin belirleyeceğini, halkın karar vereceğini ifade etti.

"Daha önceki açıklamanızda milletvekillerinin belediye başkanı olmasına sıcak bakmadığınız yönündeydi. Ama Kışanak Diyarbakır, Ahmet Türk Mardin, Sırrı Sakık da Muş'tan aday olacak. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Demirtaş, "İlkesel olarak önünü açmayacağız demiştik. Yaygın bir şekilde milletvekillerinin belediye başkanlığı başvurularının doğru görmediğimizi söylemiştik. Ama bu istisnalar olmayacağı anlamına gelmiyor. Bunlar istisnalardır" ifadelerini kullandı.

Barzani ve Perver'in Diyarbakır'a gelişi

Muhafet partilerinin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve sanatçı Şivan Perver'in gelişine yönelik eleştirilerinin sorulması üzerine Demirtaş, baktıkları noktanın çok sancılı ve sıkıntılı olduğunu belirtti.

Kürt ve Kürdistan'ın inkarı üzerine kurulmuş partiler olduklarını bildiren Demirtaş, şöyle devam etti:

"Zaten hiçbir zaman kendileri Kürt'ü, Kürt kimliği ile kabul etmediler. Bu bakış açılarından kurtulmaları gerekiyor. Kürtler bu ülkenin düşmanı değil. Kürdistan'ın diğer parçalarında yaşayan Kürtler Türkiye'nin düşmanı değil. Bu düşman algısını sürekli üretme açısından bu partiler sürekli bu geri anlayışa hizmet ediyorlar. Yaptıkları iş doğru değil. Başka noktalardan eleştirebilirler. Ama bir Kürt lidere ve sanatçıya Kürt kimliğinden dolayı hakaret edilmesini kabul etmeyiz. Bu doğru bir anlayış değil. Hiçbir Kürt de bunu kabul etmez." 

"İstanbul'da CHP ve HDP yakınlaşması söz konusu mu?" şeklindeki soruya böyle bir yakınlaşmanın söz konusu olmadığını, yerel yönetimlerde yönetim anlayışının nasıl olacağının kamuoyuna açık ve şeffaf bir şekilde ilan edilmesi ve yerelde sadece bazı lokal bölgelerde adaylar bazında ittifak yapılması tartışılabilineceğini, BDP olarak böyle düşündüklerini anlattı.

İstanbul'da seçime HDP'nin gireceğini, buna da HDP'nin karar vereceğini dile getiren Demirtaş, "CHP ile ittifak kapısı açık diye birşey ifade etmedim. Zaten CHP'nin sözcüsü de bunu söylüyor. Bir ittifak tartışmamız falan yok. Biz sadece ilkelerimiz doğrultusunda bize çalışanlara kapımız açıktır dedik. CHP ile aramızda bir görüşme, bir ittifak arayışı yoktur" dedi. - Diyarbakır

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title