BDP'den Toplu Mezarlarla İlgili Araştırma Önergesi

BDP'den Toplu Mezarlarla İlgili Araştırma Önergesi

04.02.2011 13:30 | Son Güncelleme: 04.02.2011 13:30
BDP'den Toplu Mezarlarla İlgili Araştırma Önergesi

Fatma Kurtulan, Toplu Mezarların Açılması, Topluca Gömülen İnsanların Sayısının ve Kimliklerinin Tespiti İçin Meclis Araştırması Açılmasını İstedi

BDP Van Milletvekili Fatma Kurtulan, toplu mezarların açılması, başka toplu mezarların olup olmadığının tespiti ve topluca gömülen insanların sayısının ve kimliklerinin tespiti için Meclis Araştırması açılmasını istedi BDP Van Milletvekili Fatma Kurtulan, toplu mezarların açılması, başka toplu mezarların olup olmadığının tespiti ve topluca gömülen insanların sayısının ve kimliklerinin tespiti için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

TBMM Başkanlığı'na sunulan Araştırma Önergesinin gerekçesinde, BM'nin zorla kaybedilmeleri yasaklayan ve ailelerinin kaybedilenle ilgili gerçeği öğrenmesine olanak sağlayan Kayıplar Sözleşmesi'ni 2006 yılında kabul etmesine rağmen, Sözleşme'nin Türkiye tarafından halen imzalanmadığı kaydedildi. Türkiye gibi binlerce faili meçhul cinayet ve yüzlerce kaybedilenlerin olduğu bir ülkede söz konusu olayların aydınlatılabilmesi için Sözleşme'nin büyük öneme sahip olduğu dile getirilen Gerekçede, karakollara, askeri karargahlara yakın yerlerde ortaya çıkan toplu mezarların, kaybedilenlerden devletin doğrudan sorumlu olduğunu bir kez daha ortaya çıkardığı savunuldu. Gerekçede şu görüşlere yer verildi:

"Türkiye'nin en karanlık dönemlerinden birinin aydınlatılması ve kaybedilenlerin yakınları için bir umut ışığı olan toplu mezarlar karşısında hükümet alışılagelen duyarsızlığını korumaktadır. Türkiye uzun yıllar faili meçhullerin cinayetlerin, zorla-kaybedilmelerin ve gözaltında kayıpların yaşandığı bir ülke. Ancak bu gerçekle yüzleşme cesareti gösteremeyen hükümet; ailelerin yakınlarının nasıl kaybedildiğine ilişkin gerçeği öğrenmesini sağlamadığı gibi kaybedilenlerle ilgili ortaya çıkan en somut delilleri bile yok saymakta, bu konuda sorumluluk almaktan kaçınmaktadır. Son olarak Bitlis Mutki'de yapılan kaza sonucu toplu mezar bulunmuştur. Görgü tanıklarının anlattıklarına göre 38 ayrı yerde olduğu söylenen kuyulardan yalnızca birinde kazı yapılmış ve şu ana kadar 18 insana ait kemiklere rastlanmıştır. Yıllardır çocukları için gözyaşı döken anneler, yaşamlarından umudunu kestikleri çocuklarına ait bir mezar taşı olacağı sevinci ile toplu mezarlara umut bağlamış durumdadırlar. Ancak bu umutları da şu an cevap bulacak gibi görünmüyor. Çünkü devlet açık bir şekilde suçlu tutulduğu bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmediği gibi kazı çalışmalarını da engellemektedir."

- "KÜRTLERİ DİRİ YA DA ÖLÜ OLARAK TOPLUCA KUYULARA GÖMENLER AÇIĞA ÇIKARILMALI"-

Adalete olan duygunun giderek zedelendiği bir dönemde, görgü tanıklarının ifade vermelerine imkan sağlamak için hükümetin devreye girmesi, gerekli koşulları hazırlayarak tanıkların ifade vermelerini sağlaması gerektiğine işaret edilen önergede "Kürtlerin yaşadıkları bölgelerde bir katliam başlatarak, onları diri ya da ölü olarak topluca kuyulara gömenler açığa çıkarılarak, başka nerelerde toplu mezarlar olduğu öğrenilmeli, bu konuda devlet arşivleri açılarak bu karanlık dönemin aydınlatılması için Meclis görev almalıdır" denildi.

- "DEVLET ARŞİVLERİNDE VE TSK'NİN ELİNDE KAYBEDİLENLERİN SAYISI VE KİMLİĞİNE İLİŞKİN BİLGİ VAR MI?"-

Kurtulan toplu mezarlarla ilgili Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi de verdi. Kurtulan Başbakan Erdoğan'a, hükümetin 9 yıl boyunca Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde kaybedilen ve hala haber alınamayan Kürt vatandaşların bulunması için şimdiye kadar ne yaptığını sordu. Kurtulan "Toplu mezarlar konusunda devlet arşivlerinde ve TSK'nın elinde herhangi bir belge ya da kaybedilenlerin sayısına ve kimliklerine ilişkin bir bilgi mevcut mudur? Toplu mezarlar karşısında hükümet olarak ne yapmayı düşünüyorsunuz? BM'nin Kayıplar Sözleşmesi'ni Türkiye neden imzalamıyor" sorularını da yöneltti.

- Ankara

Kaynak: ANKA

Manşet Haberler

title