"Bdp Çevresi Barzani ile Ters Düştü Diye Ziyareti de Olumsuz Yansıtıyorlar"

"Bdp Çevresi Barzani ile Ters Düştü Diye Ziyareti de Olumsuz Yansıtıyorlar"

'Bdp Çevresi Barzani ile Ters Düştü Diye Ziyareti de Olumsuz Yansıtıyorlar'
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Politika

Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) Genel Başkanı Kemal Burkay, BDP çevresinin son dönemde Barzani ile bazı konularda ters düştükleri için Diyarbakır ziyaretini olumsuz yansıttıklarını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı...

Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) Genel Başkanı Kemal Burkay, BDP çevresinin son dönemde Barzani ile bazı konularda ters düştükleri için Diyarbakır ziyaretini olumsuz yansıttıklarını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapacağı Diyarbakır ziyaretini yazılı bir açıklamayla değerlendiren Burkay, bu ziyaretin seçim yatırımı olduğu yönündeki yorumların ön yargılı yaklaşımlar olduğunu ve saçma bulduğunu kaydetti. Erdoğan'ın bir siyaset adamı olarak bu tür hesaplar yapmış olabileceğini belirten Burkay, bunun doğal olduğunu, ama onunla görüşmeyi ve bu nedenle Diyarbakır’a gelmeyi kabul eden Barzani’nin de bu ziyaretten ve görüşmeden bekledikleri olduğunu kaydetti. "Bunun için kimsenin telaşlanmasına gerek yok. Sayın Barzani görüş ve politikalarında tutarlı, prensip sahibi biridir. Bu görüşmeden Kürt halkının haklı mücadelesine zarar verecek sonuçlar çıkmaz." diyen Burkay, şöyle devam etti: "Belli ki asıl bu tepkiyi gösterenlerin hesapları var. Bazıları AK Parti’ye ve Hükümete karşıtlıklarını böyle yansıtıyorlar. Muhalefetin ve solun bazı kesimlerinin durumu bu. BDP çevresi ise son dönemde Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Sayın Barzani ile bazı konularda ters düştüler diye bu ziyareti de böylesine olumsuz yansıtıyorlar."

Şivan Perver'in gelişinin de olumlu olduğunu ifade eden Burkay, geçmiş hükümetler Kürt siyaset adamlarını ve sanatçılarını sürgüne zorladığını hatırlatarak eğer bugünkü hükümetin onlara 'hoş geldiniz' diyorsa bunun olumlu bir değişimi gösterdiğini kaydetti.

Perver'i eleştiren bazı Kürt çevrelerinin eğer ona karşı tavırlı olmasalardı daha önce döneceğini belirten Burkay, "Onlar asıl kendi izahı güç tavır ve tutumlarına baksınlar. Neden Şivan Perver gibi bir ozana karşılar; hizmete girmediği, güce kul olmadığı için mi? Elbet tüm Kürtler böyle düşünmüyor. Halkımızın ezici çoğunluğu Sayın Barzani’nin Diyarbakır’a gelişini memnuniyetle karşılıyor. Bunun sembolik, hatta tarihi bir değeri var. Kendisine şimdiden 'hoş geldin' diyoruz. Değerli ozanımız Şivan Perver'e de 'Hoş geldin Şıvan. Çok geç de olsa, ülkede halkınla buluşman ne güzel.' Dileriz yurt dışındakilerin tümünün dönmesi, içerdekilerin tümünün özgürlüklerine kavuşması için koşullar olgunlaşsın. Bunun için ve Kürt halkının haklı taleplerinin gerçekleşmesi için; özgürlük, demokrasi ve barış için mücadeleye devam." şeklinde konuştu.

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Manşet Haberler

title