Bddk'dan Özok'a Yanıt: "Bankacılık Ahlakını Bozanlara Her Türlü Yetki Kullanılır"

Bddk'dan Özok'a Yanıt: "Bankacılık Ahlakını Bozanlara Her Türlü Yetki Kullanılır"

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok’un Bddk Ve Tmsf’ye "nazi" Suçlamasına Yanıt Bddk’dan Geldi. Bddk Başkanı Tevfik Bilgin, "bir Dönem Olmayan Sermayeleri Arttıranlar, Olmayan Kredileri Dağıtanlar, Off-shore Gibi Bankacılık Terimlerini Literatüre Sokanlar Ve Bankacılık Ahlakını Bozanlara Karşı Her Türlü Yetki Kullanılır" Dedi.

Bddk'dan Özok'a Yanıt:

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok’un BDDK ve TMSF’ye “nazi” suçlamasına yanıt BDDK’dan geldi. BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, “Bankacılık ahlakını bozanlara karşı her türlü yetki kullanılır” dedi.

Devlet Konukevi’nde Yargıtay Başkanı Osman Arslan tarafından verilen 2006-2007 yeni yargı yılı resepsiyonuna katılan BDDK Başkanı Tevfik Bilgin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bilgin’e, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özok’un adli yıl açılış konuşmasında dile getirdiği "Yasaların olanaklarını arkasına alan BDDK ve TMSF, Nazi Almanya'sında dahi mevcut olmayan yetkileri hukukilik anlamında değil, kanunilik anlamında acımasızca kullanmaktadır" sözleri hatırlatıldı. Bilgin, Anayasa gereği idarenin her türlü eyleminin yargı denetimine tabi olduğunu belirterek, “idare tüm eylemlerini kanunlardan aldığı yetkilerle gerçekleştirir BDDK ve TMSF’nin de aldığı kararlar da yasalar doğrultusunda alınır” dedi. BDDK ve TMSF’nin aldığı kararların Anayasa Mahkemesi’nin denetimine tabi olduğunu belirten Bilgin, “Önemli görevleri yerine getiren kurumların muhtelif benzetmelerle motivasyonu olumsuz yönde etkilememesi gerekir” diye konuştu. Bilgin “BDDK adalet dağıtmıyor. Bizim görevimiz tespit yapmaktır. Son karar mercii yargıdır” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir dönem olmayan sermayeleri arttıranlar, olmayan kredileri dağıtanlar, off-shore gibi bankacılık terimlerini literatüre sokanlar ve bankacılık ahlakını bozanlara karşı her türlü yetki kullanılır.”

“TÜRBAN YASAĞI SOKAKTAKİ İNSANA UYGULANAMAZ”

Danıştay 2’nci Dairesi Başkanı Mustafa Birden, Danıştay’a yapılan saldırının gerekçesi olarak gösterilen Türban kararının sokaktaki insana uygulanamayacağını söyledi. “Bu karar bir kişiyi ilgilendiren bir karar, sokaktaki bir kişiyi, örneğin Tarım Bakanlığı’ndaki bir mühendise bunu uygulayamazsınız. Dava konusu bir müdürün görevden alınmasıdır. Bu kararı sokakta uygulayamazsınız” dedi. Birden, Danıştay ikinci Dairesi’nin aldığı bu kararın “inandığı bir karar” olduğunu söyledi.

Mustafa Birden, yeni adli yılın kendisi için daha önemli olduğunu belirterek, “Ben inandığım kararı veriyorum ve vermeye devam edeceğim” dedi. Birden, Danıştay saldırganı Alparslan Arslan tarafından yaralanmıştı.

2006-2007 yeni yargı yılı resepsiyonuna TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, ATO Başkanı Sinan Aygün ile askeri ve yüksek yargı üyeleri katıldı.

Kaynak: ANKA