BBP Lideri Destici: N.ç. Olayı Utanç Verici

BBP Lideri Destici: N.ç. Olayı Utanç Verici

BBP Lideri Destici: N.ç. Olayı Utanç Verici
CHA - Haberler | Politika

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Yargıtayın N.Ç.olayında verdiği kararı utanç verici bulduğunu söyledi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Yargıtayın N.Ç. olayında verdiği kararı utanç verici bulduğunu söyledi. Destici, "Yargıtayın, 'kendi rızasıyla ilişkiye girmiş' diyerek 13 yaşındaki bir çocuğumuza 26 kişinin tecavüz etmesini görmezden gelmesinin utanç verici bir durum olduğuna dikkat çekti. Mahkemenin bu konudaki kararının tasvip edilemez olduğunu belirten Destici, "Biz bu son olayı da göz önüne alarak Kayseri'deki olayın ardından dile getirdiğimiz konuyu bir kez daha hatırlatıyor ve idamın geri gelmesi gerektiğini söylüyoruz." çağrısında bulundu.

"UZLAŞMA KOMİSYONUNDAN SONUÇ ÇIKMAZ, HÜKÜMET TASLAK HAZIRLASIN"

Basın mensuplarıyla sohbetinde Meclis'te yeni anayasa süreci ile ilgili devam eden komisyon çalışmalarına da değinen Destici, bu girişimlerden bir sonucun çıkacağına inanmadığını ifade etti. Yeni Anayasa yapım sürecinde Meclis'te oluşturulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nu ile bir hayal tüneline girildiğini savunan Destici, "Uzlaşma komisyonundan bir şey beklemiyorum. Hükümet içinde millet iradesine en ufak bir ipotek konulmamış bir taslak hazırlasın. Meclis'e getirsin sonrada millete götürsün." bulundu.

Eşit sayıda üye alınan komisyonun mesafe almasının söz konusu olamayacağını bildiren Destici, "12 Eylül referandumu aslında yeni anayasanın bir provasıydı. Bu yöntem izlenmeli. Hükümet millet iradesini baz alarak bir taslak hazırlamalı ve bunu Meclis'e getirmelidir. Komisyon bir Anayasa sürecini başlamadan bitirmiştir. Bunu sağlamıştır. Bu hayal tünelinden çıkılmalıdır." dedi. Meclis'teki komisyon ile millete dönük "bu iş biter" havası verilmeye çalışıldığını bildiren Destici, "Komisyonla bu iş olmaz" açıklamasını yaptı.

"BELEDİYE BAŞKANLARI ÇOCUKLARA DEPREM DERSİ ANLATSIN"

Van Erciş depremi sonrasında bölgeye yardım götürdüklerini ve inceleme fırsatı bulduklarını belirten Destici, "Deprem dar bir sahada etkili olduğu halde gerekli organizasyon zamanında yapılmayarak bazı provakatörlere fırsat verilmiştir. Orada gerektiği gibi hareket edemeyen birimler tekrar gözden geçirilmeli ve aksaklıkları giderilmelidir." diye konuştu.

Destici, PKK'nın özel adamlarının deprem bölgesinde devlete karşı propaganda faaliyeti sürdürdüğünü buna hükümetin izin vermemesi gerektiğini de hatırlattı.

BARZANİ'NİN ZİYARETİ

Kuzey Irak Kürt Bölgesi lideri Mesut Barzani'nin Türkiye ziyaretine de tepki gösteren Destici, soru üzerine, "Bu ziyareti utanç verici buluyorum. Topraklarında PKK terör vargılığına müsaade edenler Türkiye'nin gücünü görmezlikten gelmektedirler." dedi.

"BEDELLİ ASKERLİĞE KARŞIYIZ"

BBP lideri, hükümetin kapı araladığı bedelli askerlik konusuna karşı olduklarını bildirdi. Destici'nin bu konudaki görüşü şöyle: "Bedelli askerlik ile CHP'nin öne sürdüğü bedelsiz bedelli askerlik konusuna karşıyız, en önemli mesele toplumda adaleti sağlamaktır. Yaş sınırı 35 olmak üzere üniversite mezunlarına her hangi bir bedel almaksızın 2 ay süreyle temel eğitim verilerek askerlik yaptırılabilir. Türkiye'nin paraya ihtiyacı var ise terörle mücadele için milletten para talebinde bulunsun bakın o zaman millet nasıl yardım ededer."

"GENELKURMAY'DAN RANDEVU İSTEDİK"

Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının hayatını kaybettikleri BBP helikopter kazasının gündemlerinden düşmesini söz konusu olmadığını bildiren Destici, mahkemenin gizlilik kararını hatırlatarak, konunun derinlemesine sürdüğünü ifade etti. Genelkurmay Başkanlığı'nın kazaya ilişkin yardımcı olması gerektiğini kaydeden Destici, oradan istenen belge ve bilgiler konusunda daha önceki dönemlerde yardımcı olunmadığını bildirerek, "Şu anki genelkurmay başkanımızdan randevu istedik, cevap bekliyoruz" diye konuştu.

Konuşmasında Susurluk kazasında hayatını kaybeden Abdullah Çatlı'nın ölüm yıldönümü olduğunu hatırlatan Destici, "Abdullah Çatlı'ya Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

Destici, daha sonra kurmaylarıyla birlikte Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatını konu olan "Allah'ın Sadık Kulu-Barla" filminin galasına katılmak üzere karayolu ile İstanbul'a hareket etti.

Kaynak: CHA

Manşet Haberler

title