BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu, Hollanda Adalet Bakan Yardımcısı Albayrak ile Görüştü

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu, Hollanda Adalet Bakan Yardımcısı Albayrak ile Görüştü

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Bir Dizi Temas ve Konferans İçin Hollanda'ya Geldi. BBP Genel Başkan Yazıcıoğlu, Amsterdam Temaslarının Ardından Lahey'e Geçti. Lahey'de Sivas Kökenli Hollanda Adalet Bakan Yardımcısı ve Aynı Zamanda Hemşerisi Olan Nebahat Albayrak'ı Makamında Ziyaret Etti.

BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu, Hollanda Adalet Bakan Yardımcısı Albayrak ile Görüştü

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu bir dizi temas ve konferans için Hollanda'ya geldi. BBP Genel Başkan Yazıcıoğlu, Amsterdam temaslarının ardından Lahey'e geçti. Lahey'de Sivas kökenli Hollanda Adalet Bakan Yardımcısı ve aynı zamanda hemşerisi olan Nebahat Albayrak'ı makamında ziyaret etti.


Son derece samimi geçen ziyarette Yazıcıoğlu, Hollanda gibi AB'nin kurucu bir ülkesi olan Hollanda'da Adalet Bakan Yardımcısı olduğundan dolayı kendisini tebrik etti. Yazıcıoğlu "Özellikle Hollanda'daki Türk toplumu adına sizin burada bulunmanızın büyük bir anlamı var. Hollanda'daki Türk toplumu artık kalcı olduğunu bir daha göstermiş oldu. Hollanda'ya Türklerin kalıcı yatırımları yapması lazım. Hollanda'daki Türk genç neslin daha iyi yerlere gelmesi için tüm fertlere büyük görev düşüyor." diye konuştu. Türkiye'deki siyasi gelişmelerin yanı sıra ekonomik kriz konusunda bilgi veren Yazıcıoğlu krizin aşılması için toplumun tüm fertlerine büyük görev düştüğünü söyledi. Yazıcıoğlu, "Bu krizden kurtulmak için toplumun iyi bilinçlendirilmesi gerekir. Bunun yanı sıra ihracata büyük önem verilmesi lazım." dedi.


Bakan Yardımcısı Albayrak bakanlar kurulu toplantısını yarıda keserek bu görüşmeye geldiğini Muhsin Yazıcıoğlu'nu aynı zamanda Sivaslı bir hemşerisi olmasından dolayı memnun olduğunu söyledi. Albayrak, Yazıcıoğlu'na anne tarafından akraba olduklarını onun için annesinin eve davet ettiğini söyledi. Yazıcıoğlu bu nazik davetten dolayı çok memnun olduğunu söyledi. Albayrak, "Hollanda'daki Türkler 45 yılı aşkın bir süredir bu ülkede bulunuyor. Kendim Bakanlıkta göç ve yabancılardan sorumluyum. Burada özellikle uyum adına son derece daha çok çalışılması lazım. Parlamentoya girdiğimden bu yana verdiğim ve savunduğum önerilerle başarılı bir çizgi yakaladım. Meclise belirli bir birikimle geliyorsun. Bende kökenimden gelen istekleri doğallıkla meclise getirdim. İlk zamanlar merak ettiğim konu, 'Acaba sistemde yabancı olmamdan kaynaklanan dezavantajlar olacak mı? Sistem bizi dışlayacak mı?' düşünceleriydi. Bunların aksine çok güzel bir nokta yakaladım. Ciddiye alındım. Hiçbir önerim reddedilmedi. Yabancılar için getirdiğim her öneri kabul gördü ve mecliste yabancılarla ilgili konularda görüşlerimi aldılar. Kendinizi takdim edişiniz çok önemli. Parti içinde çok rahatım. Çalışmalarımı önerilerimi kendimi, benimle gelenler ve yabancı kökenli milletvekilleri ve bakan yardımcıları ile kıyaslamıyorum, Ben kendimi meclisteki 150 milletvekili ile kıyaslıyorum. Ben iki dere arasında kalmış olmak istemiyorum, istisna da değilim. Birçok Hollandalının kafasında yabancı imajı daha farklı. Burada Hollandalıya örnek olurken, Türklere de örnek olmak lazım. Bazıları geri döneceğim bu ülke bizim değil düşüncesinde, bu düşünceden vazgeçmeliyiz. Bu ülke bizim. Burada alınan kararlar bizi ilgilendiriyor. Bunlara ilgi duymalıyız. Bu meclis bizim de meclisimiz. Bu mecliste bizim sorunlarımız da görüşülüyor. Onun için Hollandalı Türk toplumun kabuğunu kırması lazım. Her alanda aktif olması lazım." diye konuştu.


Görüşmelerin ardından Amsterdam Nizam-ı Alem Camii Tşkilatı Başkan ve yöneticileri ile birlikte Muhsin Yazıcıoğlu ve Nebahat Albayrak birlikte fotoğraf çektirdi.


(CİHAN)

Kaynak: CHA