Destici: Devlet Fakirden Alıp Zengine Veriyor

Destici: Devlet Fakirden Alıp Zengine Veriyor

Destici: Devlet Fakirden Alıp Zengine Veriyor
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkiye nüfusunun 3'te 1'inin açlık sınırı altında yaşadığını söyledi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Şu anda devlet, vergi yoluyla fakirden alıp zengine veriyor. Kapitalist sistemi işletiyorlar. Biz iktidara geldiğimizde zenginden alıp fakire vererek bu kapitalist düzeni yıkacağız" dedi.

Düzce'nin Beyköy beldesinde partisinin hizmet binasının açılış törenine katılan Destici, Türkiye'de işsizlik oranının çok yüksek olduğunu belirterek,  ülke nüfusunun 3'te 1'inin açlık sınırı altında yaşadığını söyledi.

Bu durumun küçük belde ve ilçelerde daha fazla yaşandığını ifade eden Destici, "Benim vatandaşım devletime, milletime zeval gelmesin mantığıyla açlık sınırı altında yaşarken bile sesini çıkarmıyor ama devletin gelirini talan edenler hala isyan ediyorlar" diye konuştu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinin ülkenin durumunu gözler önüne serdiğini aktaran Destici, şunları kaydetti:

"TÜİK verileri diyor ki '4 kişilik bir ailenin geliri 3 bin 450 liranın altındaysa bu da yoksulluk sınırı altındadır' diyor. Bütün öğretmenlerimiz, camilerde görev yapan hocalarımız, polislerimizin tamamı bu rakamın altında alıyor. Devlet dairelerinde çalışanların tamamı bu rakamın altında ücret alıyorlar. Milletvekilleri dışında bu ücretin üstünde maaş alabilen emeklilerimiz zaten yok. Milletvekilleri şu anda 20 bin TL maaş alıyorlar. Yani asgari ücretin tam 25 katı ücret alıyorlar. Ben BBP Genel Başkanı olarak size söz veriyorum. Bizim iktidarımızda asgari ücret üzerindeki vergi, damga ve SSK pakı kaldırılacak. Asgari ücreti açlık sınırının üstü olan net bugün rakamlarla bin 100 TL'nin üzerine çıkaracağız."

İşsizlik rakamlarının vatandaşa yanlış aktarıldığını dile getiren Destici, Türkiye'deki en büyük adaletsizliğin vergi alımında yapıldığını ifade etti.

Destici, Anayasa'nın 72. maddesine göre verginin gelirden ve kazançtan alınabileceğini aktaran Destici, "Bugün vergilerin büyük bir kısmı gelire göre alınmıyor. Akaryakıttan, faturalardan, kiralardan alınan vergiler durumunda. Türkiye'nin en zengini de en fakiri de aynı vergiyi ödüyor. Biz bu adaletsizliğe 'dur' diyeceğiz, demek zorundayız. vergiyi adil ve kazanca göre alacağız. Bizden başka bunu dile getirebilen yok. Şu anda devlet, vergi yoluyla fakirden alıp zengine veriyor. Kapitalist sistemi işletiyorlar. Biz iktidara geldiğimizde zenginden alıp fakire vererek bu kapitalist düzeni yıkacağız. Sosyal devlet anlayışını getireceğiz" şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve sanatçı Şivan Perver ile buluşmasına tepki gösteren Destici, şöyle devam etti:

"Bu ülkeyi 30 yıldır yönetenler ki bunun 11 yılında bu hükümet var, eğer ciddi anlamda PKK ile mücadele etselerdi 30 kere PKK'yı bitirirlerdi. Mücadele ediyormuş gibi yatılar ama etmediler. Bugünleri hazırladılar. Başbakan gitti sanki Barzani kendi dengiymiş gibi en yüksek devlet protokolüyle onu karşıladı. Bunları bu organizasyonları yaparak siz cesaretlendirdiniz. Sen Başbakan olarak 'Hapistekiler çıkacak, dağdakiler inecek' dersen Barzani'de 'Abdullah Öcalan serbest kalacak' der. Hapislerde tecavüzcüler, katiller var. Biz iktidara gelirsek, mehmetciğe kurşun sıkan katilleri, tecavüzcüleri idam edeceğiz. Bunu her yerde söylüyorum ve bunu hiç kimse engelleyemeyecek."

Destici, konuşmasının ardından vatandaşlara BBP Beyköy Belde Belediye Başkan Adayı Engin Bedir'i tanıttı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title