BBP Aydın İl Başkanı Mehmet Yeter:

BBP Aydın İl Başkanı Mehmet Yeter:

Büyük Birlik Partisi (BBP) Aydın İl Başkanı Mehmet Yeter, Son Dönemde Yaşanan Türban Tartışmalarıyla Bazı Konuların Gölgede Bırakıldığını İddia Etti. Dün Gece TBMM'de Kabul Edilen Vakıflar Yasası'nın Türban Meselesinden Daha Önemli Bir Konu Olduğunu Savunan Yeter, Geçen Hafta İçerisinde Cizre'de Meydana Gelen Olayların da Aydınlatılmasını İstedi.

BBP Aydın İl Başkanı Mehmet Yeter:

Büyük Birlik Partisi (BBP) Aydın İl Başkanı Mehmet Yeter, son dönemde yaşanan türban tartışmalarıyla bazı konuların gölgede bırakıldığını iddia etti. Dün gece TBMM'de kabul edilen Vakıflar Yasası'nın türban meselesinden daha önemli bir konu olduğunu savunan Yeter, geçen hafta içerisinde Cizre'de meydana gelen olayların da aydınlatılmasını istedi.

BBP İl Başkanı Yeter, partisinin Aydın İl binasında düzenlediği toplantıda gündemdeki konuları değerlendirdi. Son dönemde ülke gündemini daha çok türban tartışmalarının meşgul ettiğini hatırlatan Yeter, kanunla yasaklanan kılık kıyafetin neler olduğunun çok iyi bilindiğini ve toplum tarafından titizlikle uygulanmakta olduğunu söyledi. Yapılan tartışmaların sadece toplum içerisindeki huzurlu ortamı bozmaya yönelik olduğunu ileri süren Yeter, şöyle konuştu: "Yaşayan her ferdin üzülmesine ve kırılmasına izin vermeyecek davranışlar izlenilmeli. İnsanlar arasında ayırımcılık yaparak gerginliğe ve çatışma içinde olmaya sevk etmeye çalışmak doğru bir davranış değil. Üniversitelerimizde geçmiş dönemde yaşanan olumsuzluklar ve çatışma ortamı; bu dönemde başörtüsü bahane edilerek yeniden oluşturulmak ve toplumun sürekli anarşi içinde birbiriyle çatışır hale getirilmek isteniyor. Bu politikaların yerli ve milli olması mümkün değil. Toplum olarak anarşi ve gerginlik çıkarmak isteyen gruplara dikkat etmeli ve uyanık olmalıyız. Oyuna gelmemeliyiz" Anayasadaki yeni düzenlemelerle sorunun çözülmeye çalışıldığına değinen Mehmet Yeter, bu tartışmalar devam ederken TBMM'de kabul edilen Vakıflar Yasası'nın çeşitli kesimler tarafından göz ardı edildiğini iddia etti. Bu kanunda yapılan değişikliklerin Lozan Antlaşması hükümlerinin delinmesi ve Türk Medeni Kanunu ile Tapu Kanunu tarafından koruma altına alınmış prensipleri ortadan kaldırmasına neden olabileceğine işaret eden Yeter, sözlerini şöyle tamamladı: "Söz konusu kanun ülke topraklarının Yabancı Vakıflar aracılığıyla başkalarının eline geçmesine yönelik açık oluşturabilir. Göz ardı edilen bir diğer olay ise Cizre'de Türk Bayrağı'na saldırılmasıdır. Ne sebeple olursa olsun bayrağa yapılan saldırı, haklı bir nedene dayandırılamaz. Bu saldırı normal bir olay gibi değerlendirilemez. Bayrak bizim varlığımızın simgesidir. Bayrak yoksa biz de yokuz demektir. Nasıl geçen yıllarda Kıbrıs'ta Türk Bayrağı'na yapılan saldırı anında cevaplandırıldı. Bu saldırıda da gereken yapılmalıydı. Yetkililerden bu konunun sorumlularının cezalandırılmasını talep ediyoruz." (MB-İK-YK-HO-Y)

Kaynak: İHA