Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Teklif Genel Kurulda

Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Teklif Genel Kurulda

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Rıza Sarraf'ın ABD tarafından Türkiye aleyhine kullanıldığını, burada parti ayrımı gözetmeksizin bir milli duruş gerektiğini belirterek, "Sarraf'ın her söylediğine muteber bir işadamıymış gibi itibar etmeyin.

Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Teklif Genel Kurulda

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Rıza Sarraf'ın ABD tarafından Türkiye aleyhine kullanıldığını, burada parti ayrımı gözetmeksizin bir milli duruş gerektiğini belirterek, "Sarraf'ın her söylediğine muteber bir işadamıymış gibi itibar etmeyin." dedi.

TBMM Genel Kurulunda "temel kanun" olarak görüşülen, Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin birinci bölümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Yılmaz, teklifin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Vakıf üniversitelerinin özel üniversiteye dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğine yönelik soru üzerine Yılmaz, hükümet programı ve seçim beyannamelerinde özel üniversiteleri kuracaklarını açıkladıklarını anımsattı.

Yılmaz, anayasal zorunluluk bulunduğunu, CHP'nin, özel üniversitelerin kurulmasına destek vermesi halinde Anayasa değişkiliği teklifini getirmeye hazır olduklarını bildirdi.

Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak istediklerini vurgulayan Yılmaz, bu çerçevede ücretsiz kitap verdiklerini, ücretsiz taşıma sağladıklarını, 200 bine yakın kişiye burs sağladıklarını anlattı.

ABD'de Rıza Sarraf'ın tanık olduğu davayla ilgili bir soruya karşılık Yılmaz, Sarraf'ın telefon görüşmelerinin ortaya çıktığını, "Buradan kurtulmak için her türlü yalanı söyleyebilirim." dediğini anımsatan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Sarraf'ın her söylediğine lütfen muteber bir işadamıymış gibi itibar etmeyin. Sarraf şu anda Amerika tarafından, AK Parti, siyasetçilerimiz aleyhine değil, Türkiye aleyhine kullanılıyor. Burada parti ayrımı gözetmeksizin milli duruş gerekiyor."

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yargılanmasına ilişkin olarak, "Tarih önünde bu yargılamanın nasıl yönetildiğinin, nasıl arkadan kontrol edildiğinin, '20 kişilik salonda duruşma yapın' denildiğinin hesabını vereceksiniz. Ama Türkiye içinde, ama uluslararası yargı mekanizmasının içinde." ifadesini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş sataşma gerekçesiyle kürsüye çıkarak, "Sırtını PYD'ye dayayan genel başkanın partisi burası. Hurşit Gülter yalanına benziyor. 'Devlet ortadan kaldırdı' dediler adam dağdan çıktı. Bir savcıyı katleden terör örgütüne teşekkür eden birinin, bizi hukukla eleştirmeye hakkı da haddi de yoktur." diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, konuşmaların ardından verilen kısa aradan sonra hükümet ve komisyonun yerinde olmaması üzerine, birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Kaynak: AA