Bazı Belediyelerin Kapatılması ve 43 Yeni İlçe Kurulmasına İlişkin Kanun Tasarısı Kabul Edildi

Bazı Belediyelerin Kapatılması ve 43 Yeni İlçe Kurulmasına İlişkin Kanun Tasarısı Kabul Edildi

Nüfusu 2 Binin Altına Düşen 862 Belde Belediyesinin Kapatılması ve 43 Yeni İlçe Kurulmasını Öngören Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda Kabul Edildi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 3 Gündür Devam Eden Görüşmelere Katkı Veren Milletvekillerine Teşekkür Etti.

Bazı Belediyelerin Kapatılması ve 43 Yeni İlçe Kurulmasına İlişkin Kanun Tasarısı Kabul Edildi

Nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesinin kapatılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 3 gündür devam eden görüşmelere katkı veren milletvekillerine teşekkür etti.

43 yeni ilçe kurulması ve nüfusu 2 binin altında olan belde belediyelerinin kapatılmasını öngören, 'Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri tamamlandı. 3 gündür devam eden ve zaman zaman sert tartışmalara sahne olan görüşmeler sonunda tasarı kabul edildi. Görüşmelerin sonunda bir teşekkür konuşması yapan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Türkiye'nin idari yapısında önemli değişiklikler öngören bir tasarıyı kabul ettiklerini ifade etti. Tasarının Meclis'te bütün boyutlarıyla tartışılıp görüşüldüğünü ifade eden Atalay, tasarıya katkı veren, sabırla Meclis çalışmalarına katılan bütün milletvekillerine teşekkür etti. Görüşmeler sırasında yerel yönetimlerle, köyler ve kentlerle ilgili çok önemli konuşmalar yapıldığını ifade eden Atalay, "Bu konuşmalardan çok faydalandık. Arkadaşlarıma da söyledim. Bu 3 günlük çalışmaların, Meclis tutanaklarının tamamını alıp mahalli idareler birimleri okuyup değerlendirsinler" diye konuştu. Belediye ve İl Özel İdareleri gelirleri ile ilgili kanunları da kısa sürede Meclis Genel Kurulu'na getireceklerini kaydeden Atalay, "Bütün amacımız; ülkemizin her köşesinde, her kentimizde, her köyümüzde daha fazla hizmet olsun. İnsanlarımız daha rahat yaşasınlar" diye konuştu.

Kanuna göre nüfusu 2 binin altında olan 862 beldenin tüzel kişiliği sona erdirilecek. 863 olan bu sayı, dana önce tüzel kişiliği sona erdirilen Denizli'nin Merkez ilçesine bağlı Korucuk köyünün bir önerge ile tasarıdan çıkartılması ile 862'ye düştü. Kapatılan belediyeler köye dönüştürülecek. Bu belediyelerin tüzel kişilikleri ise ilk mahalli seçimlere kadar devam edecek. Bu belediyelere, 6 ay içinde bağlı oldukları il ve ilçe belediyelerine katılma imkanı da getiriliyor. Kanunda bunun için 10 kilometre sınırı öngörülüyor.

Kanunla büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilk kademe belediyelerinin de tüzel kişilikleri sona erdiriliyor. 283 ilk kademe belediyesinden 35'i, ilçe belediyesine dönüştürülecek. Mahallelerin birleştirilmesi suretiyle 8 ilçe belediyesi kurulacak. 239 ilk kademe belediyesi ise kapatılarak en yakın ilçenin mahallesi haline dönüştürülecek. İstanbul'un Eminönü ilçesi ise Fatih Belediyesi'ne bağlanıyor. Kanunun yürürlüğe girmesiyle Türkiye'deki toplam belediye sayısı 3 bin 225'ten 2 bin 103'e düşecek.

Kanuna göre kurulacak 43 yeni ilçe ise şunlar:

"Adana'da Çukurova, Sarıçam; Ankara'da Pursaklar; Antalya'da Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa; Diyarbakır'da Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir; Erzurum'da Palandöken, Yakutiye; Eskişehir'de Odunpazarı, Tepebaşı; İstanbul'da Arnavutköy, Ataşehir, Başakşehir, Beylikdüzü, Çekmeköy, Esenyurt, Sancaktepe, Sultangazi; İzmir'de Bayraklı, Karabağlar; Kocaeli'de Başiskele, Çayırova, Darıca, Dilovası, İzmit, Kartepe; Mersin'de Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir; Sakarya'da, Adapazarı, Arifiye, Erenler, Serdivan; Samsun'da Atakum, Canik, İlkadım." (ZÇ-OK-Y)

Kaynak: İHA