Bayrampaşa Cezaevi Tarih Oldu

Bayrampaşa Cezaevi Tarih Oldu

Türkiye'nin En Büyük Cezaevlerinden Biri Olan ve Yaklaşık 40 Yıldır Hizmet Veren Bayrampaşa Cezaevinin Kapısına Kilit Vuruldu.

Bayrampaşa Cezaevi Tarih Oldu

Türkiye'nin en büyük cezaevlerinden biri olan ve yaklaşık 40 yıldır hizmet veren Bayrampaşa Cezaevinin kapısına kilit vuruldu.

Bayrampaşa Cezaevinin kapanmasına ilişkin düzenlenen törende konuşan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, son 5 yılda Türkiye'de 150 civarında cezaevinin kapatıldığını belirterek, bunların kapanışıyla ilgili hiç tören yapılmadığını söyledi.

İlk kez bir cezaevinin kapanışı için tören düzenlendiğini anlatan Şahin, ''Bayrampaşa Ceza İnfaz Kurumu, bizim cezaevi tarihimizin sembolüdür. Bugün Bayrampaşa Cezaevini kapatıyoruz, terk ediyoruz. Aslında sadece Bayrampaşa Ceza İnfaz Kurumunu terk etmiyoruz, onun şahsında çağ dışı kalmış olan bir ceza infaz sistemini de terk ediyoruz. Koğuş sistemine dayalı, hükümlü ve tutukluların 50-60-70 kişilik, üst üste ranzalarda bazen de yer yataklarında yatmak zorunda kaldıkları infaz anlayışını terk ediyoruz.''

Şahin, Bayrampaşa Cezaevinde kalan tutuklu ve hükümlüleri, inşa ettikleri çağdaş ve modern ceza infaz kurumlarına naklettiklerini anlattı.

Kaynak: AA