Bayraktar'dan 'Kentsel Dönüşüm'de Rant İddialarına Tepki

Bayraktar'dan 'Kentsel Dönüşüm'de Rant İddialarına Tepki

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 'Kentsel Dönüşüm'den belli grupların rant elde edeceği iddialarını tepki ile karşıladı.

Bayraktar'dan 'Kentsel Dönüşüm'de Rant İddialarına Tepki
19.01.2013 13:09 | Son Güncelleme: 19.01.2013 13:09

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 'Kentsel Dönüşüm'den belli grupların rant elde edeceği iddialarını tepki ile karşıladı. Erdoğan Bayraktar, "Ya bunun neresinde rant var? Bu, bir kere bireylerin hayat hakkını korumaya yönelik. Gelin, dönüşüme siyaset üstü olarak bakalım, katkı sunalım." dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İş Bankası ile 'Kentsel Dönüşüm' protokolü imzaladı. Bakan Erdoğan Bayraktar ile bankanın genel müdürü Adnan Bali tarafından parafe edilen protokol, dönüşüm kapsamında konut ve güçlendirme kredilerinde yüzde 4, işyeri kredilerinde ise yüzde 3 faiz indirimi öngörüyor.

Protokolün imza töreninde söz alan Erdoğan Bayraktar, 'Kentsel Dönüşüm'ün ülke adına önemini vurguladı. Halk için dayanıklı konutlar yapmakla görevli olduklarını belirten Bayraktar, dönüşüme sunduğu katkılardan ötürü İş Bankası yönetimine teşekkür ederken, "Umarım faizleri daha aşağı çekerler, böylece halk kredi ödemeden evine kavuşur." temennisinde bulundu.

Dönüşümde gönüllülüğü temel aldıklarını anlatan Bayraktar, şöyle devam etti:

"Burada başarılı ve meyilli belediyelerle faaliyet yürüteceğiz. Biz, bakanlık olarak organize edeceğiz. Özel sektör ve halk odaklı proses yürüyecek. Bireyler, kendileri için nasıl check-up yaptırıyorsa binalarına da baktırma durumunda. Bizim ana görevimiz de tüm Türkiye'yi salaş yapılardan, afet riskli binalardan korumaktır. Evet, ana gayemiz salaş, kaçak, afet riskli yapılardan ülkeyi arındırmaktır. Bu, kolay olmayan, uzun vadeli bir faaliyettir.

Kuşku yok dönüşümünü halleden, teknik altyapıyı halleden, marka şehirleri olan ülkeler ileridir. Yine akıllı evleri olan ülkelerin, konut alanları ve şehirleri ileri olup olmadığını ortaya koyan öğelerdir. Onun için siyasi irade olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı kurduk. Bakanlığımız heyecanlı ve üretken bir yapı ortaya koydu. Bu anlamda çok güç olan, Türkiye'yi kucaklaması gereken Kentsel Dönüşüm'e katkı sunan arkadaşlarıma ki bunun içinde belediyeler, Tabu ve Kadastro Genel Müdürlüğü de var teşekkür ediyorum."

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kurulmasının ardından halkın da 'Kentsel Dönüşüm' duyarlılığının, ümidinin arttığına işaret eden Bayraktar, "Artık rant olacak iddialarına toplum itibar etmiyor. Ya, bunun neresinde rant var? Dönüşüm, bireylerin hayat hakkını korumaya yönelik. Gelin buna siyaset üstü olarak bakalım ve katkı sunalım. Bakın, halka 'Evinin dayanıklı ya da sıhhatli olup olmadığını belirle' diyoruz. 'Ev alın hatta kredi faizlerinin yarıya yakınını karşılayalım' diyoruz. Yani kafaları karıştıracak oluşumların içine girmek haksızlık. " ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı, 'Kentsel Dönüşüm'ün ekonomiye ivme katacağına temas etti. Dönüşüm ile yapı ürünlerinin satışını artıracağını, fiyatlarını aşağı çekeceğini, ara teknik elemanlarla istihdamı katlayacağını aktaran Erdoğan Bayraktar, mühendislik ve müşavirlik gibi alanların da gelişeceğini dile getirdi. Depreme dayanıklı olmayan konutları ayıklamanın ekonomiyi kayıt altına almak bir yana Türkiye'ye dolar ve Euro girişini artıracağından, ülkeyi 55-60 milyar dolara dayanan enerji ithalatından kurtaracağından söz etti.

Bayraktar, dönüşümde Katma Değer Vergisi uygulaması da olmadığını bildirip "Bu gibi uygulamaları, argümanları artıracağız. Ama halk bu faaliyetlerimize duyarlı olup sıkı sarılmalı." daveti yaptı.

'Kentsel Dönüşüm' için yapılan faiz indirimi ile ilgili açıklamalarda bulunan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ise gerek belediyeler gerek müteahhit firmalarla diyaloga girerek konut maliklerine uygun şartlarda kredi sunacaklarını duyurdu. Adnan Bali, şunları kaydetti:

" 31 Aralık 2013 tarihine dek kullandıracağımız konut kredilerinde senelik yüzde 4, işyeri kredilerinde yüzde 3 faiz yardımımız olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptığımız protokolün ardından İş Bankası'ndan yararlanılacak konut kredilerine bakanlık fon yardımı dışında 10 sene vadede aylık yüzde 0,45-0,50 bandında faiz oranı uygulanabilecek. Bakanlık tarafından temin edilecek faiz yardımının yanı sıra hak ediş usulü ile yapılacak müteahhit ödemelerinden dolayı kredi bedelleri peyderpey müteahhitlere kullandırılacak. Kullanımı bekleyen kredi bedelleri nedeni ile oluşacak getiri de riskli yapı maliklerine verilecek, kredilerin faiz oranlarına indirim olarak yansıtılabilecek."

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Bayraktar'dan 'Kentsel Dönüşüm'de Rant İddialarına Tepki - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.9.2020 00:42:59. #1.14#
title