Baykalın Başörtüsü Sözleri Bütçeyi Karıştırdı

Baykalın Başörtüsü Sözleri Bütçeyi Karıştırdı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Bütçe Konuşmasındaki "Başörtüsü Sadece Saçları Örten Bir Örtüdün, Başörtüsü Eşlerin Ayıplarını Örtmeye Yetmez" Sözleri Genel Kurul'da Büyük Tartışmaya Neden Oldu.

Baykalın Başörtüsü Sözleri Bütçeyi Karıştırdı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın bütçe konuşmasındaki "Başörtüsü sadece saçları örten bir örtüdün, başörtüsü eşlerin ayıplarını örtmeye yetmez" sözleri Genel Kurul'da büyük tartışmaya neden oldu.

Bu sözler üzerine ayağa kalkan AKP'liler yuhalayarak ve sıralara vurarak Baykal'ı sert şekilde protesto etti. TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin, "Sayın Baykal siz deneyimli bir siyaset adamısınız ve genel başkansınız. Son cümlenizi geri alın" dedi. Baykal da, "Neden son cümlem" deyince Alptekin "O sözünüzün açıklanması lazım" karşılığını verdi. Baykal da, "Çok açık. Sözlerim gerçekleri ve inancımı açıkça ortaya koymaktadır" dedi.

AKP'li ve CHP'li milletvekillerinin birbirlerine üzerlerine yürümeleri üzerine, TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin, oturuma 5 dakika ara verdi.

AKP'lilerin "sözlerini geri al" diyerek Baykal'a doğru yönelmesi üzerine CHP'li milletvekilleri Baykal'ın etrafında "koruma çemberi" oluşturdu.

AKP Grup Başkan Vekili Eyüp Fatsa, olayların büyümesini önlemek için AKP'lileri yerine oturtmaya çalıştı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kültür Bakanı Atilla Koç ve Devlet Bakanı Beşir Atalay da, AKP'li milletvekillerini sakinleştirmek için çabaladı. Gül'ün, AKP'lilere "Oturun yerinize" tepki göstermesi dikkat çekti.(ANKA)