Baykal Zaferini İlan Etti

Baykal Zaferini İlan Etti

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Hiçbir Kurultayda Bugünkü Kadar Yoğun Katılım ve Coşkuya Tanık Olmadığını Belirterek şunları söyledi:

Baykal Zaferini İlan Etti

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hiçbir kurultayda bugünkü kadar yoğun katılım ve coşkuya tanık olmadığını belirterek, ''Bu kurultay hepimize particilik dersi, siyaset dersi vermiştir. Umarım bu kurultay CHP'ye akıl fikir verenlerin, istikamet, yol çizenlerin CHP gerçeğini daha doğru bir şekilde değerlendirmelerine bir katkı yapar'' dedi.

Baykal, CHP 32. Olağan Kurultayında yeniden genel başkan seçildikten sonra yaptığı teşekkür konuşmasında, Kurultay'da verilen desteğin sadece kendisi açısından değil, CHP açısından, CHP'nin uğrunda mücadele ettiği ilkeler, hedefler ve değerler açısından da çok büyük önem taşıdığını belirten Baykal, ''CHP'nin böyle büyük bir çoğunlukla yürütmekte olduğumuz politikanın arkasında durduğunun bu seçimde, böyle bir oyla kanıtlanmış olması bizim mücadelemize büyük bir katkı yapacaktır'' dedi.

CHP'nin bütünleşmiş, kenetlenmiş, kaynaşmış, her türlü tartışmanın ötesinde ne yapmak istediğini bilen insanların elinde, bilinçli bir örgütün desteğiyle ayakta durduğunun bir kez daha kanıtlandığını belirten Baykal, şunları söyledi:

''Biz büyük iç tartışmaların içinden geçmiş bir partiyiz. Bu tartışmaları geride bıraktığımızı, örgütümüz tartışmaları bir kenara bırakmak, bütünleşmek kaynaşmak kararlığı içinde olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Büyük sürprizler beklenmeyen bir kurultay olarak toplandık. Alışılmış türden heyecanlar, çekişmeler yaşanmıyor diye birileri neredeyse bu kurultaya hafif dudak büker haldeydi. Bu kurultay Türkiye'nin çok büyük ilgisini çekmiştir. Burada benim tanık olduğum hiçbir toplantı bugün CHP kurultayının gerçekleştirdiği yoğun katılımı,coşkuyu, güçlü bir CHP tablosunu ortaya koymamıştır.''

CHP'nin halkın umudununu, heyecanını toplayan bir çekim merkezi olduğunu bu kurultayda bir kez daha gösterdiğini belirten Baykal, bu tablonun ortaya çıkmasında katkısından dolayı parti örgütüne teşekkür etti.

Baykal, her kurultayın bir siyaset akademisi, semineri olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

''Sadece sizler için değil, bizler için de aday olan insanlar için de bu kurultay çok büyük bir akademi, seminer olmuştur. Hepimiz bu kurultayı yaşadıktan sonra umut ediyorum bundan sonraki kurultaylarda, çalışmalarımızda, söyleyeceğimiz sözlerde biraz daha dikkatli oluruz. Ortaya koyacağımız iddialarda biraz daha dikkatli oluruz. Birbirimiz hakkında hüküm verirken, birbirimizi suçlarken, belki biraz daha birbirimize saygı gösteren bir anlayış içine girmek gerektiğini dersini bu kurultaydan almış oluruz. Bu kurultay hepimize ders vermiştir. Particilik dersi, siyaset dersi vermiştir. Kendi başımıza kapalı odalarda iç dünyamızı temel alarak, eşi dostu arkadaşı bir araya getirerek koca bir ülkeyi koca bir partiyi haksız ithamlara maruz etmek, haksız ithamların zeminine çekmek gibi yaklaşımların ne kadar çocuksu ne kadar gerçeklik temelinden uzak ne kadar söyleyenler için yaralayıcı olduğunu belki bu kurultay hepimize öğretmiş oldu.''

Kaynak: AA